MEB yıllardır üstüne düşmüyordu! Yabancı dil eğitiminde güncelleme

Milli Eğitim Bakanlığı uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yabancı dil reformu hakkında bilgi verdi. 2023 eğitim hedefleri arasında olan yabancı dil ile ilgili reform paketi hakkında açıklama yapan Bakan Ziya Selçuk, yabancı dilin ekonomiyi kalkındırmada çok ciddi bir etken olduğunu söyledi. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


MEB yıllardır üstüne düşmüyordu! Yabancı dil eğitiminde güncelleme

Milli Eğitim Bakanlığı uzun yıllardır verdiği yabancı dil eğitiminin başarılı bir sonuç vermediğini sonunda anladı. İlkokul 4. sınıftan üniversite hayatının sonuna kadar İngilizce yada başka bir dilin eğitimini alan öğrenciler maalesef yabancı dil konuşamıyor, anlamıyor yada yazamıyor. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yabancı dil eğitimiyle alakalı çok ciddi bir güncelleme olacağını ve ciddi bir dönüşüm için pilotlamaların başlayacağını da söyledi. 2023 vizyonları arasında olan yabancı dilin stratejik bir olay olduğunu söyleyen Selçuk, yabancı dilde reform sağlanması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

EKONOMİNİN KALKINMASI MESELESİ OLDU

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamalar arasında yabancı dili sadece bir ders olarak görmediğini ve bunun Türkiye için çok ciddi bir stratejik hamle olduğunu söyledi. Ülkemizde 10 yıldan fazla verilen yabancı dil eğitimi başarılı olmuyor fakat dışarıda bazı kurslar sadece 1 yılda çok iyi yabancı dil konuşabileceğimizi garanti ediyor. Yabancı dil öğrenmenin Türkiye ekonomisinini kalkındırmada da çok ciddi bir hamle olduğunu dile getiren Selçuk, çalışmaların tam gaz başladığını ifade etti.

YABANCI DİL REFORMU YAPILACAK

Türkiye’nin eğitim sistemi oldukça başarılı sonuçlar veriyor fakat burada ele alınması gereken oldukça ciddi konular olduğunu söylemek gerekiyor. MEB uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir konuyu açıkladı ve yabancı dil konusunda reform yapacaklarını dile getirdi. Muhtemelen eğitim sisteminde güncelleme yapılacak ve yabancı dil konusunda çok ciddi değişiklikler yapılarak, yabancı dilin sosyal hayatımıza karışması olayı olacak. Böyle bir durum söz konusu olduğunda 1 yıldan kısa bir süre içerisinde yabancı dil konuşmaya başlayacağız.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Microsoft en popüler ürünü Windows 10’u güncelliyor

Microsoft en popüler ürünü Windows 10’u güncelliyor

Microsoft'tan gelen haberler neticesinde Windows 10'un farklı bir görünüme kavuşacağı müjdesini sizlere veriyoruz. Modern tasarım anlayışı ve şık bir görünüm için artık pencereler keskin değil yuvarlak tasarımlı olacak. 2020 yılında büyük bir Windows güncellenmesi yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.