MEB veliler için yeni taahhütname uygulaması başlattı!

Salgın hastalık sebebiyle okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih araştırılıyordu. MEB öğrencilerin beklediği eğitim takvimini açıkladı. Devlet okulları 31 Ağustos’ta özel okullar 15 Ağustos’ta açılacak. Korona virüs sebebiyle okullarda sağlık önlemleri alınacak.

Her okulda korona virüsten sorumlu bir yetkili görev alacak. Veliler öğrencileri okullara göndermeme durumunda okul yönetimine bilgi vereceğini taahhütname ile kabul edecek. Derslerin yapıldığı sınıflarda sosyal mesafeye uygun yerleşme düzeni uygulanacak. Okulların açılacağı tarih Bilim Kurulu tavsiyesiyle alındı. Aileler ilkokul, ortaokul ve liselerin eğitime başlayacağı net tarihe erişmek istiyor. İşte MEB tarafından yayınlanan detaylı program…

MEB veliler için yeni taahhütname uygulaması başlattı!

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığından 81 ile gönderilen genelgede önümüzdeki eğitim öğretim yılının birinci dönemi 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. 2020-2021 Eğitim yılı 18 Haziran Cuma günü sona erecek. İşte detaylı yarıyıl ve ara yıl tatili takvimi;

VELİLER TAAHHÜTNAME İMZALAYACAK!

31 Ağustosta açılacak okullarda velilere özel hazırlanmış Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” iki nüsha halinde imzalatılacak, bir nüshası velilere verilecek. İşte Taahhütname;

“Çocuğumun ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu ile aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığında ya da Kovid-19 tanısı alan kişi bulunması durumunda çocuğumu kuruma getirmemem ve bu durumu okula bildirmem gerektiği konusunda bilgilendirildim. Yukarıda belirtilen durumlarda çocuğumu okula getirmeyeceğimi ve getirmeme sebebimi okul yönetimine bildirmeyi kabul ve taahhüt ederim”

BİRİNCİ DÖNEM EĞİTİM TAKVİMİ

31 Ağustos’ta eğitime başlayacak okullarda birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım tarihlerinde yapılacak. Öğrenciler 25 Ocak – 5 Şubat 2021 tarihlerinde yarıyıl tatili yapacak.

İKİNCİ DÖNEM EĞİTİM TAKVİMİ
İkinci dönem ara tatili 12-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. 2020-2021 Eğitim öğretim yılı 18 Haziran’da sona erecek.

MEB 2020-2021 EĞİTİM TAKVİMİ!

Okulların açılış tarihi 31 Ağustos

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım ( hafta sonları dahil toplam 9 gün)

Yarıyıl tatili 25 Ocak – 5 Şubat ( Hafta sonu dahil toplam 14 gün)

İkinci dönem başlangıcı 8 Şubat 2021

İkinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021 ( hafta sonu dahil toplam 9 gün)

Eğitim öğretim yılı 18 Haziran 2021’de sona erecek.

TELAFİ EĞİTİMİ OKULLARDA YAPILACAK!

Pandemi sebebiyle 2019-2020 eğitim yılında ikinci dönem yüz yüze eğitim alamayan öğrencilerin telafi eğitimi takvimi belirlendi. Okullar 31 Ağustos’ta açılacak ve birinci dönemin ilk üç haftasında öğrencilere destekleme ve yetiştirme kurslarında telafi eğitimi yapılacak. Öğrencilere verilen telafi eğitimleri, destekleme ve yetiştirme kursları yıl boyunca devam edecek.

ÖZEL OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvime göre devlet okulları eğitimlere 31 Ağustos tarihinde başlayacak. Özel okullarda ise 15 Ağustos itibariyle eğitim verilebilecek. 15 Ağustos tarihi Cumartesi gününe denk geldiği için eğitimlerin 17 Ağustos Pazartesi günü başlaması bekleniyor. Özel okullar öğrencilerin ihtiyaçlarını dikkate alarak en az üç hafta olacak şekilde yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi verecek. Özel okullarda verilen telafi eğitimi süresi okul yönetimleri tarafından belirlenecek.

MEB veliler için yeni taahhütname uygulaması başlattı!

OKULLARDA ÖNLEMLER ALINACAK!

Pandemi sebebiyle Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan “Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’’nde okullarda alınacak tedbirler açıklandı. Hazırlanan çalışmaya göre okul binası girişinde ve okulun içerisinde bulunan uygun yerlere dikkat edilmesi gereken kurallar, sosyal mesafe, doğru maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini belirten bilgilendirme afişleri asılacak. İşte okullarda alınacak tedbirlerin detayları;

-Kovid 19’dan sorumlu bir okul yönetici görevlendirilecek.

-Okullarda eğitim faaliyetleri başlamadan okul binasının temizliği su ve deterjanla yapılacak.

– Temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya okullarda bulundurulacak.
– Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek.

-Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

– Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyacak, maske takacak.z/?p=194574

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı