MEB, tüm yurtta öğrencilere ücretsiz yemek dağıtacak!

MEB, taşımalı eğitimde uygulanan ücretsiz yemek uygulamasını tüm yurt geneline taşımaya hazırlanıyor. Buna göre 18.5 milyon öğrenci ücretsiz yemek uygulamasından faydalanabilecek.
Takip et
MEB, tüm yurtta öğrencilere ücretsiz yemek dağıtacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığı şu anda taşımalı eğitimdeki öğrencileri kapsayan ücretsiz okul yemeğini yurt genelinde 18.5 milyon öğrenciye vermeye hazırlanıyor. Ücretsiz okul yemeği programının 2020 – 2021 eğitim ve öğretim döneminde kademeli olarak yaşama geçirilmesi planlanıyor.

TBMM Obezite İle Mücadele Alt Komisyonu’nda çocuklarda karşılaşılan obeziteye ilişkin istatistikler değerlendirilirken, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, okul yemeği programının okullarda ivedilikle başlatılması gerektiğini kaydetti.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre ABD’de 1946’dan beri okul yemeği programı uygulandığını ve geçen sene 30 milyon çocuğun bu hizmetten faydalandığını dile getiren Yardım, “Hatta Amerikalılar, kahvaltı programına ve okullar kapanınca aç kalan çocuklar var diyerek yaz okulu yemeği programlarına başladılar” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin de 1920’den beri okul yemeği verdiğini anımsatan Yardım, AB’deki tek tedrisatı olan ülkelerde okul yemeği programı olduğunu kaydetti.

“Fizibilitesini yaptık”

Nazan Yardım “Bizim memleketimizde hem obez hem de yetersiz beslenen çocuklar var. Sağlık Bakanlığı en azından ilkokul çocukları için üç kap yemeğin analizini de, fizibilite çalışmasını da yaptı. Ne kadar para gerektiğini Maliye Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı’mızla da paylaştık ve Cumhurbaşkanlığının stratejik planında okul yemeği programı, kalkınma planında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı alakalı stratejik işler içerisinde yer aldı” şeklinde konuştu.

Üç çeşit yemek

Okul yemeği programının çocuklarda obezitenin önlenmesinde kritik etki oluşturacağına değinen Yardım, okul yemeği programında üç çeşit yemeğe göre planlama yapıldığını söyleyerek şu şekilde devam etti:

“Eğer Maliye Bakanlığı’nın ve devletimizin kuvveti yetiyorsa tüm ülke için olmalı, çünkü Batı’da da obezite var biliyorsunuz, bu çocukların sağlıklı beslenmesi için. Çocuklar için bir çorba, bir ana yemek ve bir meyve, bir süt, bir ayran dönüşümlü yeterli, bizim sofralar gibi dört çeşit olması gerekmiyor. 6 milyon çocuk ilkokulda, 11 milyon çocuk da ortaokul, lise, ortalama 18 milyonluk bir çocuk grubumuz var. İlkokul öncesine ve 6 milyona güç yetiyorsa tamam ama yetmiyorsa önerimiz; yoksul çocukların desteklenmesi. Belki bütçeye göre öncelikli bölge de seçilebilir.”

Haftada 3 gün süt dağıtıldı

Okul sütü programı ile ilkokullarda ve anaokullarında altı milyon öğrenciye haftada üç gün süt dağıtıldı. Okullarda kuru üzüm dağıtımı programı ile ortalama 6 milyon öğrenciye salı ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün 25’er gramlık paketler halinde kuru üzüm dağıtıldı.

MEB: Tedrici bir geçiş olacak

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, taşımalı eğitimde okul yemeği uygulaması yapıldığını, bunun Türkiye geneline kademeli yaygınlaştırılacağını vurguladı. 2020-2021 döneminde uygulamanın yaşama geçirilmesi için planlama yapıldığını açıklayan Çolak şunları kaydetti:

“18.5 milyon öğrencimiz var. Bunlardan 1 milyon 250 bini taşıma kapsamındaki öğrenciler. Onlara zaten yemek veriyoruz, dört çeşit olmak üzere, mühim bir olgunluğa da ulaştı bu. Bunun dışında yemek yemeyen öğrencilerimizin de, Okul Yemeği Programı kapsamında tedrici bir geçiş söz konusu olacak; o da bu seneki bütçeyle alakalı bir problem çözülürse inşallah bu sene 2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi’ne yetişecek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.