MEB, okullar kapatılacak mı sorusunu yanıtladı! 3 Ocak 2021

Omicron varyantının Tüm ülkede hızla yayılması ile beraber vaka sayıları 40 bine çıktı. Vaka sayılarının hızla yükselmesi ile beraber herkes ‘okullar tekrardan kapatılacak mı?’ sorusunu sormaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okullarda yüz yüze eğitimin devamı ile alakalı çok net açıklamalar yaptı. İşte MEB’den gelen son dakika açıklamaları…
Takip et
MEB, okullar kapatılacak mı sorusunu yanıtladı! 3 Ocak 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni seneye başlarken 2021’de eğitimde meydana gelen son dakika gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Özer açıklamasında ‘Okullarda 1.5 sene aradan sonra yüz yüze eğitime başlandı ve bütün tedbirler alınarak kararlılıkla sürdürülüyor. Mesleki eğitim konusunda mühim gelişmeler meydana geldi, 7 sene sonra Şûra toplandı, Öğretmenlik Meslek Yasası teklifi Meclis’e geldi…’ ifadelerini kullandı. İşte Bakan Özer’in yaptığı son dakika MEB açıklamaları…

Bütün dünyada etkili olan Kovid-19 salgını ve yeni varyantlar eğitim konusunu hep gündemde tuttu. Bu süreçte en fazla etkilenen alanların başında eğitim ve ekonomi geldi. Ülkemizde de salgın sebebiyle uzaktan eğitime geçilmesi okulun yalnızca bir öğrenme ortamı olmadığını açık bir biçimde ortaya koydu. 2021 senesinde özellikle mesleki eğitim konusunda çok mühim gelişmeler meydana geldi. Yeni yasal düzenlemeler yapıldı. Öbür taraftan Öğretmenlik Meslek Yasası 2021 senesinin en mühim gündem maddelerinden biri oldu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bütün bu gelişmelerle alakalı Milliyet’e konuştu:

BÜTÜN TEDBIRLER ALINDI

Göreve geldiğiniz ilk günden itibaren okulların açık kalması gerektiği yönünde oldukça kararlı bir duruş sergilediniz. Yüz yüze haftada beş gün eğitimde dört ay geçti. Bir problem da çıkmadı. Koronavirüsün yeni varyantı Omicron dalgası çıktı ve tekrardan uzaktan eğitim münakaşaları başladı. Bu süreci ve yeni dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salgın sebebiyle okulun bir öğrenme ortamı olmanın ötesinde çok boyutlu anlamları olduğu ilk defa toplumun bütün kesimleri tarafından net bir biçimde görüldü. Bu sebeple uzaktan eğitim, okul ortamının asla bir alternatifi olamaz. Uzaktan eğitim yalnızca öğrenmeyle alakalı olağanüstü şartlarda mecburi bir eğitim platform işlevi görür. Bütün dünya uzaktan eğitimin eşitsizlikleri artırdığı, bu sebeple mümkün olduğu kadar yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiği konusunda mutabık. Hal böyleyken bizim de istediğimiz yüz yüze eğitime haftada beş gün geçmek oldu. Bu sebeple okulların ilk açılması ve en son kapatılması gereken yerler olduğunu sıklıkla tekrarladım. Bütün dünyada aşı, maske, mesafe ve hijyene dikkat etmenin ötesinde alınabilecek bir tedbir de yok. Biz de bu tedbirleri süreci yürütmenin merkezine koyduk. Oldukça işlevsel bir mekanizma kurduk. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulu ile koordineli bir biçimde süreci şu ana kadar başarılı bir biçimde yürüttük. Yeni varyantlarda da süreç başarılı bir biçimde devam ediyor. Şu anda da 850 bin sınıfın çok azı (yüzde 1’in çok çok altında) vaka yahut yakın temas sebebiyle yüz yüze eğitime ara verdi. Dolayısıyla, şu an için okullarda yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil.

**Öğretmenlerin aşı oranları da oldukça yüksek. Son vaziyet nedir?

Okulların yüz yüze eğitime devam etmelerinde en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olması. 1.2 milyon öğretmenimiz var. En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93.36. En az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibariyle yüzde 89,02. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor yaratan öğretmen oranımız ise ortalama yüzde 5. Dolayısıyla en az iki doz aşı olan ve antikor yaratan öğretmen oranımız yüzde 94.02’e yükseldi. Öbür taraftan bugün itibariyle en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 37.56’ya ulaştı. Benzer biçimde, öğrencilerimizin de aşılanma oranları devamlı yükseliyor. Dolayısıyla hem öğretmen hem de öğrencilerimizin aşılanma oranları bu durumdayken ve okullarda maske, mesafe ve hijyen konularında azami dikkat gösterilirken hangi veriye dayanarak neden yüz yüze eğitime ara verelim? Zaten üç hafta sonra yarıyıl tatili başlayacak. Eğer bir kapanma olacaksa bunun başlayacağı yer asla okullar olamaz.

YARDIMCI KAYNAK PROBLEMI ÇÖZÜLDÜ

**Bir taraftan yüz yüze eğitime devam ederken öbür taraftan 1,5 sene uzaktan eğitimin yol açtığı öğrenme kayıplarının telafi edilmesi için de mühim adımlar attınız. Bunlardan bahsedebilir misiniz?

Yalnızca öğrenme kayıpları değil, öğrenci, öğretmen ve velilerimize yönelik kapsamlı psikososyal eğitim destek programlarını da yaşama geçirdik. Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarını aktif hale getirdik. Ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflara ve lise 10, 11 ve 12. sınıflara yönelik bu kurslar başarılı bir biçimde devam ediyor. Öbür taraftan ilkokul 3 ve 4. sınıflara yönelik telafi destek programı İYEP’i başlattık. İnşallah ikinci dönemde bu kapsama ilkokul ikinci sınıfları da almayı planlıyoruz. Ve en önemlisi yardımcı kaynak destek programı başlattık.

**Uzun senelerdir en fazla şikâyet edilen bir konuya el attınız. Özellikle veliler ücretsiz kitaplardan sonra yardımcı kaynaklara ücret vermekten şikâyetçilerdi. Bu adımınız velilerden bu yükü de aldı. Bu konuda başarılı olacak mısınız?

Yardımcı kaynak konusu değindiğiniz gibi eğitim sistemimizin en sıkıntılı alanlarından bir tanesi. Bu problemi tedrici bir biçimde çözmek için her ayın ilk haftası ilkokul ikinci sınıftan lise 12. sınıfa kadar bütün sınıf seviyelerinde destek paketleri ve yardımcı kaynaklar yayımlamaya başladık. Her ay bu yayınların kapsamını, çeşitliliğini artırdık. Bu adımımız oldukça olumlu bir karşılık buldu sahada. Kasım itibariyle yeni bir karar alarak bu kaynak kitapları basarak bütün öğrencilerimize ücretsiz dağıtma aşamasına geçtik. Şu ana kadar 23.5 milyon yardımcı kaynak basıldı, dağıtıldı. Dağıtım tek defaya mahsus olmayacak. Yeni kaynaklar yayımlandıkça basıp öğrencilerimize ulaştıracağız. 2022’de çalışmalarımız kesintisiz sürecek. İnşallah bu problem sahada artık çözülmüş olacak.

MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASI TOPLANDI

**7 sene aradan sonra Şûra’yı topladınız. Ana temayı eğitimde fırsat eşitliği olarak belirlediniz. Şûra’da alınan kararların uygulanmasını takip edecek misiniz?

Şûra’dan önce yeni dönemde eğitimde fırsat eşitliğini çok daha iyi noktaya taşımak için okul öncesi eğitimde erişimi artırma, okulların imkân farklılıklarını azaltma, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleme ve mesleki eğitimi kuvvetlendirme konularına odaklanacağımızı ifade etmiştim. Topladığımız Şûra’nın konularını da bu önceliklerimize göre tespit ettik. İstediğimiz, yeni yol haritamızı belirlemede bütün paydaşlarımızın görüşlerini alabilmekti. Bunu başardık. Şûra’nın bütün süreçlerine oldukça geniş bir katılım oldu. 128 madde kabul edildi. Şûra’nın son gününde de açıkladığım gibi alınan kararlardan yeni yol haritamızda değerlendirdiğimiz konularda alınan mesafeleri üç aylık raporlarla kamuoyuyla paylaşacağız.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.