MEB, İzmir’deki Necatibey Ortaokulu ile ilgili kültür mirası iddialarını yalanladı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bazı medya organlarında yer verilen İzmir Konak Necatibey Ortaokulu ve yerine inşa edilen okulla alakalı iddiaların doğru olmadığını bildirdi.
Takip et
MEB, İzmir’deki Necatibey Ortaokulu ile ilgili kültür mirası iddialarını yalanladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

MEB’den, son günlerde bazı basın yayın organlarındaki İzmir Konak Necatibey Ortaokulu ve yerine inşa edilen okulla alakalı haberler üstüne yazılı açıklama yapıldı.

Haberlerde “gerçek dışı ve olumsuz algı yaratmaya yönelik iddialara yer verildiği” ifade edilen açıklamada, söz konusu haberlerdeki “Necatibey Ortaokulunun kültür mirası kapsamında yer aldığı” iddiasının, doğru olmadığı söylendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Okulumuz, İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun kararında yer aldığı üzere, kültür varlığı niteliğini taşımamaktadır, bu sebeple Kurul tarafından bu taşınmazın tescil edilmesinin uygun olmadığına karar verilmiştir.

Öte Yandan, 30 Ekim 2020’de yaşanan İzmir depreminde Necatibey Ortaokulunun hasar almadığı ve deprem dayanıklılığıyla alakalı teknik inceleme yapılmadığı bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır. Okulun yıkım ve tekrardan yapım kararı; tahkik neticeleri, mevcut binanın günümüz eğitim öğretim ihtiyaçlarına yanıt verememesi ve bölgenin derslik ihtiyacı değerlendirilerek alınmıştır.

Okul bahçesindeki 100 senelik ağaçların kesildiği bilgisi de doğru değildir. Ağaçlar, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından incelenmiş ve ağaçların bir kısmının ‘orman ağacı’ niteliği taşımadığı için kesilmesinin herhangi bir izne tabi olmadığı, öbür kısmının da kesilmesinde ormancılık açısından sakınca bulunmadığı belirtilmiştir. Tekrardan inşa edilecek okulun bahçesine 65 yetişmiş ağaç dikilecektir.”

“Okulun mültecilere verildiği” iddiasının da doğru olmadığı bildirilen açıklamada, “Söz konusu projeler kapsamında Bakanlığımız tarafından inşa edilen bütün okullar, devlet okulu niteliğinde olup adrese dayalı sistemle öğrenci kabul etmektedir.” bilgisine yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.