MEB, açık lise sınav takvimini açıkladı! 2. dönem ders seçimi nasıl yapılır?

Lise eğitimlerini açıktan sürdüren binlerce öğrenci için AÖL 2. dönem sınavlarına kısa bir zaman kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı 2. dönem kayıt yenileme işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirileceğini duyurdu. MEB’in yayınladığı takvime göre 2. dönem sınavlarına katılmak isteyen adayların ders seçimi işlemlerini yapması gerekiyor. Peki AÖL 2. dönem sınavları ne zaman?
Takip et
MEB, açık lise sınav takvimini açıkladı! 2. dönem ders seçimi nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi 1 ve 2. dönem sınavlarının çevrimiçi yapılması kararını aldı. İlk dönem sınavlarının 5-6 Aralık tarihinde yüz yüze yapılması planlanırken koronavirüs vaka sayısındaki artış sebebiyle sınavlar 25 Şubat’a ertelendi. MEB Açık Lise 1 ve 2. dönem sınav tarihlerinin arasındaki süre zarfının kısa olması sebebiyle 2. dönem kayıt yenileme işlemlerinin açılmayacağını duyurdu. Açık Lise öğrencilerinin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek. Öğrencilerin mezuniyet için lüzumlu krediyi tamamlamaları için ders seçimi işlemlerini yapması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, resmi internet sayfasından ders seçimi ile ilgili bilgilendirme yaptı. Peki AÖL 2. dönem online sınavlar ne zaman yapılacak? İşte MEB 2021 AÖL sınav takvimi!

AÖL 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Açık Öğretim Lisesi sınavları ile ilgili yaptığı açıklamada 2. dönem sınavlarının 25 Mart tarihinde başlayacağını duyurdu. Online olarak gerçekleştirilecek sınavlar Açık Öğretim Okulları Bilgi Yönetimi sistemi üstünden yapılacak. AÖL 2. dönem ders seçimi yapmayan adaylar sınavlara katılamayacak.

AÖL 2. DÖNEM DERS SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri ile ilgili yapılan açıklamada “ Bakanlık onayı doğrultusunda; 2020-2 Döneminde Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olan öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri otomatik olarak yapılacaktır. (Öğrencilerimizin bunun için herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.)” ifadeleri kullanıldı. 2020-2021 eğitim öğretim senesi 2. dönem ders seçme işlemleri 11 Mart-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

MEB, açık lise sınav takvimini açıkladı! 2. dönem ders seçimi nasıl yapılır?

Ders seçimi yapmak isteyen adaylar aol.meb.gov.tr adresi Açık Öğretim Lisesi internet sayfasından öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme giriş yapacak. Sonrasında sol tarafta bulunan “ Kayıt yenileme/ Ders seçimi” bölümünden “ Ders Seçme İşlemleri” modülünü seçen öğrenciler buradan sorumlu olmak istedikleri dersleri işaretleyebilir.

AÖL 2. DÖNEM ÇEVRİMİÇİ SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Açık Lise 2. dönem sınavları AÖK Bilgi Yönetim Sistemi üstünden gerçekleştirilecek. Adaylar online sınavlarda çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşan test sınavlarına katılacaktır. Her bir sınavın tamamlanması için adaylara 25 dakika süre tanınacak. Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir’ butonu olacaktır. Öğrenciler, yanıt verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.