MEB, 358 öğrenciyi burslu olarak yurt dışına gönderiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere 358 öğrencinin, yurt dışına gönderileceğini duyurdu.
Takip et
MEB, 358 öğrenciyi burslu olarak yurt dışına gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) bursuyla yükseköğretim kurumları ismine 200, öbür kamu kurum ve kuruluşları ismine 158 olmak üzere toplam 358 öğrenci, lisansüstü öğrenim için yurt dışına gönderilecek.

Müracaat tarihleri

Adaylar, müracaatlarını 21 Ekim- 1 Kasım 2021 tarihleri arasında REBUS (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi- http://rebus.meb.gov.tr) üstünden yapacak. Resmi burslu statüde olacak öğrenciler, 22 farklı üniversite ve 13 farklı kamu kurumu ismine öğrenim görecek. Bu öğrenciler, yurt dışında yüksek lisans yahut doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra zorunlu hizmetlerini yerine getirmek üzere ihtiyaç duyulan kadrolara atanacak.

Şu anda 4 bin 312 öğrenci 50 farklı ülkede öğrenim görüyor

1416 sayılı Yasa kapsamında 1929 senesinden itibaren üniversitelerin ve kamu kurumların uzman eleman ihtiyacını karşılamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına burslu öğrenci gönderiliyor. Başlangıcından bugüne kadar 20 binden fazla öğrenci, burs almaya hak kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı bursiyeri olarak şu anda 4 bin 312 öğrenci, 50 farklı ülkede öğrenim görüyor.

Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi almak isteyen adaylar, MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünün http://yyegm.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanan YLSY müracaat ve tercih kılavuzunu inceleyebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.