MEB, 2020 LGS sınavı için koronavirüsü tedbirlerini açıkladı!

MEB, 2020 LGS için alınan önlemlere alakalı animasyon filmi hazırladı. Buna göre, koronavirüs mücadele kapsamında, öğrenciler önceden dezenfekte edilmiş binalara, maskeleri takılı şekilde, bekletilmeden, sosyal mesafe ihlal olmadan ve sırayla alınacak. Sınav giriş belgeleri okul yönetimleri tarafından sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına koyulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav için alınan tedbirleri animasyon filmle anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da Twitter hesabından paylaştığı animasyon filmde, sınav binalarına kolay ulaşabilmeleri için bu sene ilk kez öğrencilerin kendi okullarında sınava girecekleri söylendi.

Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi ile en az iki tane koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurması gerektiği kaydedilen filmde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle alınan önlemler şu şekilde sıralandı:

“Öğrencilerin sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri e-okul üstünden açıklanacak. Sınav giriş belgeleri, okul yönetimleri tarafından sınav günü, sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına bırakılacak.

MEB, 2020 LGS sınavı için koronavirüsü tedbirlerini açıkladı!

Okulda kantinlerin açık olmayacağını göz önünde bulundurarak öğrenciler ihtiyaç duyacakları su, dezenfektan ve peçeteyi yanlarında getirebilecekler. Öte yandan her sınıfta dezenfektan ve peçete okul idareleri tarafından bulundurulacak.

Sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli bütün personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacak.

Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara, maskeleri takılı halde, bekletilmeden, sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacak.

Tüm okullarda rehber öğretmenler koronavirüs önlemlerinin denetimi kapsamında velilere ve öğrencilere yardımcı olmak için okul dışında görevli olacak.

Birinci oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecek. Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacak. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine izin verilmeyecek.

Velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecek. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav sonunda öğretmenleri gözetiminde binadan çıkan öğrenciler velilerine sosyal mesafe korunarak teslim edilecek.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı