adplus-dvertising

Maymun çiçeği virüsünün ismi ırkçılık riski nedeniyle yeniden adlandıracak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün adını ırkçılık risklerini en aza indirmek için tekrardan adlandıracağını açıkladı.
Takip et
Maymun çiçeği virüsünün ismi ırkçılık riski nedeniyle yeniden adlandıracak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yayılmakta olan maymun çiçeği virüsünü ırkçılık ve ayrımcılığa sebep olmasına yönelik endişeler sebebiyle resmi olarak tekrardan adlandıracağını açıkladı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, DSÖ’nün maymun çiçeği virüsünün ismini değiştirmek için dünyanın dört bir yanından ortaklar ve uzmanlarla beraber çalıştığını duyurarak, örgütün yeni adlarla alakalı açıklamaları en kısa zamanda yapacağını ifade etti.

Maymun çiçeği virüsünün ismi ırkçılık riski nedeniyle yeniden adlandıracak

“Ayrımcı ve damgalayıcı”

DSÖ, isim değişikliğiyle alakalı kararını, geçen hafta 30’dan fazla uluslararası bilim adamının, maymun çiçeği adının “ayrımcı ve damgalayıcı” olduğunu ve bunun acilen tekrardan adlandırılması gerektiğini söylemesinden sonra açıkladı. Bilim adamları arasından bir sözcü, hastalık isimlerinin coğrafi bölgelerden ve hayvan isimlerinden kaçınması gerektiğini belirtmiş, “Bu virüsün Afrikalı olduğuna devamlı atıfta bulunulması ve adlandırılması yalnızca yanlış değil, aynı zamanda ayrımcı ve damgalayıcıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Vaka sayısı artıyor

DSÖ’nün son açıklamasına göre hastalığın endemik olmadığı ve çoğu Avrupa’nın batısında yer verilen ülkelerde olmak üzere dünya genelinde ortalama bin 300 maymun çiçeği vakası belirlendi.

Maymun çiçeği virüsünün ismi ırkçılık riski nedeniyle yeniden adlandıracak

AB, 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun sağlıktan sorumlu mensubu Stella Kyriakides, AB ülkelerinin sağlık bakanlarıyla gerçekleştirileceği toplantı öncesi yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün anlaşmaya imzalanacağını ifade etti. AB Komisyonuna göre, 19 mensup ülke ve AB mensubu olmayan Norveç ve İzlanda’da dahil ortalama 900 maymun çiçeği vakası bildirildi.

Virüsün esas kaynağı bilinmiyor

Uzmanlara göre, yakın temas yoluyla yayıldığı aktarılan virüsün belirtileri arasında, deri döküntüleri, ateş ve baş ağrısı gibi semptomlar yer alıyor. Uzmanlar öte yandan, senelerdir Batı ve Orta Afrika’da endemik bir virüs türü olarak bilinen maymun çiçeği virüsünün çeşitli memelilerde görülebildiği fakat virüsün esas kaynağının bilinmediği söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.