adplus-dvertising

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da yayılmaya başlayan maymun çiçeği (Monkeypox) virüsü konusunda uyarıda bulundu. Örgüt, virüsün “hızlı yayılabileceğini” açıkladı.
Takip et
Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa’nın birçok ülkesinde görülmeye başlanan maymun çiçeği virüsü ile alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) açıklama geldi.

“YAYILIM HIZI ALIŞILMIŞIN DIŞINDA, ENDİŞE EDİYORUZ”

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Avrupa’da bulaşma hızının artabileceğinden endişe ediyorum” diyerek konuştu.

Yazın gerçekleştirilen etkinliklerin bulaşmayı artırabileceğine işaret eden Kluge, normalden nadir görülen bu hastalığın yayılma hızının “tipik olmadığını” belirtti.

“VAKALARIN SEYAHAT HİKAYESİ ENDEMİK BÖLGEYE UZANMIYOR”

Kluge şu ana kadar görülen vakalarla alakalı olarak, “Son vakaya kadar hiçbir vakada seyahat hikayesi maymun çiçeğinin endemik olduğu bölgelere uzanmıyor” diyerek konuştu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKALARI LGBT ÜYELERİ ARASINDA YAYGIN

Orta ve Batı Afrika ülkelerinde görülen maymun çiçeği virüsü mayıs başında birçok Avrupa ülkesi ile ABD’de belirlenmişti. İngiltere’deki ilk vakaların sonrasında Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç ve ABD’de de vakalar görülmüştü. DSÖ’nün açıklamasına göre, şu ana kadar virüsün bulaştığı kişiler içinde biseksüel ve eçcinsel erkekler ağırlıkta.

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…

VİRÜS “ONUR YÜRÜŞÜ” VE “FETİŞ FESTİVALİ” SONRASI YAYILDI

Şu ana kadar 30 vakanın görüldüğü İspanya’da, Gran Canaria adasında gerçekleştirilen “Onur Yürüyüşü” kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin hastalığın yayılmasında etkili olduğu söylendi. İspanyol El Pais gazetesinin sağlık sektöründeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 5-15 Mayıs arasında gerçekleşen ortalama 80 bin kişinin katıldığı organizasyona virüsü taşıyan kişilerin katıldığı söylendi.

Üç vakanın teyit edildiği Belçika’da ise vakaların iki hafta önce Anvers’te (Antwerp) gerçekleştirilen “fetiş festivali” ile bağlantılı olduğu açıklandı. Festivalin organizatörleri, virüsün yurt dışından gelen katılımcılar aracılığı ile yayıldığına dair “meşru varsayım” bulunduğu açıklamasını yaparak hükümetten festival katılımcılarını bilgilendirmelerini istedi.

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor! DSÖ’den peş peşe uyarı…

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIYOR?

Hastalığın insandan insana bulaşması için, maymun çiçeği ile enfekte olan kişilerle çok yakın temas gerekiyor. Vücut sıvıları ya da kontamine nesneler veyahut da enfekte kişinin yara kabuklarına temas etme yoluyla virüsün bulaştığı söyleniyor.

Ateş, döküntü, kas ağrıları gibi belirtilerle ortaya çıkan maymun çiçeği enfeksiyonu, bir müddet sonra patlayan ve daha sonra kabuk bağlayan, nadiren kalıcı yara izlerinin oluştuğu kabarcıklara yol açıyor. Hastalık ortalama üç ila dört hafta sonra etkisini kaybediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.