Mavi Marmara gemisi icralık oldu!

20 Kasım 2021, 12:13 tarihinde eklendi
2010 senesinde Filistin’e insani yardım götürürken İsrail askerlerince saldırıya uğrayan gemi 3.8 milyon lira bedelle icradan satılmasına karar verildi.
Takip et
Mavi Marmara gemisi icralık oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Filistin’e insanı yardım götürülürken İsrail askerlerince 2010 senesinde saldırıya uğrayan, o dönem ’Mavi Marmara’ adındaki gemi, 3 milyon 888 bin liradan Anadolu 3’üncü İcra Dairesi’nce satışa çıkarıldı. Gemi, ağustos ayında da Somali’de korsanların hedefi olmuştu. Somali’nin Başkenti Mogadişu Limanı’nda bulunan gemiyi, Türkiye’ye getirme masrafının ise 320 bin 222 dolar olduğu söylendi.

Anadolu 3. İcra Dairesi’nce yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığı’na ait 93 metre boyunda, 15.80 metre enindeki eski isimi ’Mavi Marmara’ olan ’Anatolian’ adlı yük gemisinin 3 milyon 888 bin liradan açık arttırmaya konulduğu duyuruldu. Geminin şerh kaydında ipotek ve haciz olması sebebiyle satışa çıkarıldığı öğrenildi. Geminin Somali’nin Başkenti Mogadişu Limanı’nda bulunduğu söylenen ilanda, sigorta değerinin ise 2 milyon dolar olduğu söylendi. Geminin seyir, haberleşme ve öbür can emniyet koruma gibi ekipmanlarının faal halde olduğu söylenen ilanda, geminin deniz haydutları tarafından saldırıya da uğradığı kaydedildi.

FÜZEYLE SALDIRIYA UĞRADIĞI BELİRTİLDİ

İlanda “Gemide silahlı muhafızlar bulunmasına ve karşılık verilmesine karşın saldırının hem füze hem de mermi atılmak suretiyle devam ettiği, en nihayetinde askeri muhafız gemilerinin yetişmesi ile saldırı sona ermiştir. Bu nedenle satışa konu gemide saldırıya dair izler mevcuttur. Geminin fiziksel kondisyonunun orta derece olduğu, yakıt ikmali, kumanya ikmali yapılması sertifikalarının yenilenmesi ve personel ile donatılması vaziyetinde kendi olanakları ile seyir yapılabilecektir” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’YE GETİRME MASRAFI 320 BİN DOLAR

İlanda geminin Türkiye’ye getirilme masrafının 320 bin 220 dolar olduğu da söylendi. ’Anatolian’ adlı yük gemisinin ilklesi önümüzdeki günlerde Anadolu Adalet Sarayı’nda yapılacak.

NE OLMUŞTU

İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği ve Filistin’e insanı yardım taşıyan 6 gemiye 31 Mayıs 2010’da İsrail Savunma Güçleri saldırmıştı. 800 yolcusu bulunan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda 10 kişi yaşımını yitirirken 60 kişi de ağır yaralanmıştı. İsrail olaydan ortalama 6 sene sonra saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine 20 milyon dolar ödemişti. Mavi Marmara daha sonra ’Anatolian’ adını almış ve yük gemisi olarak faaliyet sürdürmeye devam etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.