Mavi Marmara Davasında Uluslararası Karar

Uluslararası Ceza Mahkemesinin aldığı yeniden sorgulamama kararını bozan mahkeme, Mavi Marmara davasıyla ilgili tekrar soruşturma açılmasına hükmetti.

Uluslararası Ceza Mahkemesine bağlı Temyiz Mahkemesi aldığı son kararla Mavi Marmara davasının tekrar soruşturulmasına karar verdi. Bu karar doğrultusunda 37 mağdur ve muhattap ülkelerle alakalı soruşturma tekrardan yapılacak.

2010 yılında Gazze’ye yardım götürürken İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde bir çok kişi yaşamını yitirmiş ve çok sayıda insan yaralanmıştı. Yiyecek ve giyecek gibi temel insani ihtiyaçları taşıyan gemiye saldırılması uluslararası basında geniş yer bulmuş ve bu konuda çoğu ülke İsrail’i kınamıştı.

İSRAİL ÖZÜR DİLEMİŞ, TAZMİNAT ÖDEMİŞTİ

İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırı sonrası Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uluslararası mahkemede hakkını aramış ve tazminat talebinde bulunmuştu. İsrail ile bu süreçte iplerin kopma noktasına gelmesi bölge ülkeleri de tedirgin etmişti. İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ve hayatını kaybeden ailelere tazminat ödemeyi kabul etmesi Türkiye’nin haklılığını ortaya koymuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı