‘Mavi Kız’ Kendini Yakarak Öldürdü

Kadınların stadyuma girmesi yasak olan İran'da 'Mavi Kız' lakaplı kadın erkek kılığında maça girmeye çalışırken yakalandı. Yargılanacağı mahkeme önünde kendini yakan kadın bir hafta sonra hayatını kaybetti.

29 yaşındaki Seher Hudayari taraftarı olduğu ‘İstiklal’ futbol takımının Asya Şampiyonlar Ligi’nde Birleşik Arap Emirlikleri’nden El Ayn’la oynayacağı maçı seyretmek için Tahran’daki Azadi (Özgürlük) Stadyumu’na erkek kılığında girmek isterken yakalandı ve polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Hakkında dava açılan Hudayari 4 gün tutuklu kaldıktan sonra şartlı olarak serbest bırakılmıştı.

İran basınında yer alan haberlere göre, Hudayari’nin geçen hafta hakkında 6 ay hapis cezasına çarptırılacağını duyduğu ve bina önünde kendini yaktığı belirtiliyor.

Hudayari tuttuğu takımın renklerinin mavi olmasından dolayı ‘Mavi Kız’ lakabı ile anılıyor.

“OYNAMAKTAN UTANIYORUM”

İran’ın önde gelen futbolcularında biri olan Cevad Kazımi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yaşanan bu olaya tepkisini ortaya koymuştur. Kazımi paylaşımında,”Senin kapalı kapılar ardında kalarak kendini yaktığın stadyumlarda oynamaktan utanıyorum. Seni yakan alevler sadece seni yakmadı, hepimizi kül etti. Bir gün (İran’da) stadyumun kapıları kadınlara açılsa ve erkeklerle yan yana maç izleseler de senin sandalyen sonsuza dek boş kalacaktır. Senin hayallerini gerçekleştirmek için bir şey yapamadıysak bizi affet.” ifadelerini kullandı.

İran Milli Takım ve İstiklal Futbol Kulubü eski oyuncusu olan Muhammed Takavi de bir açıklama yayınladı ve bu olayın sorumlusu kim diyerek tepkisini ortaya koydu.

FIFA daha önce kadınların stadyumlara alınması için 31 Ağustos’a kadar vakit vermişti. İran henüz bu karara uymadı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı