adplus-dvertising

Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?

Mavera dizisi hafta içi her gün TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Mavera dizisinde Hace Ahmed Yesevi'nin hayatı anlatılıyor. Dizide Hace Ahmed Yesevi karakterine Korel Cezayirli hayat vermektedir. Peki Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir, gerçek adı ne? Mavera'da Hace Ahmet Yesevi'yi canlandıran oyuncu kim? Korel Cezayirli kaç yaşında? Hace ne demek? 
Takip et
Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hace Ahmed Yesevi’nin büyük yolculuğu TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Bu yolculukta engelleri aştıkça sadece Türkistanlı bir garip derviş olmaktan çıkıp, çağlara damga vuracaktır. Tesir ettiği insanları iyiliğe yönelten karşısına çıkan kötülüklere müdahale eden tarihteki ilk Alperen’dir.

View this post on Instagram

A post shared by Korel Cezayirli (@korel_cezayirli)

MAVERA HACE AHMET YESEVİ KİMDİR?

Mavera dizisinde Hoca Ahmed Yesevi rolünü canlandıran oyuncu Koral Cezayirli’dir.

Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?

KOREL CEZAYİRLİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA,  NERELİ?

2 Nisan 1976 Ankara doğumlu olan Korel Cezayirli ilk orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı.

Korel Cezayirli, 1985 – 1994 yılları arasında, sırasıyla; yüzme, basketbol, artistik buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu.

1995 – 1996 yılları arasında modern dans ve jazz dans üzerine dersler aldı.

1996′ da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ nü kazandı. Öğrenciliği süresinde, başta Prof. Bozkurt KURUÇ, Semih SERGEN, Lale ORALOĞLU olmak üzere birçok ustadan dersler aldı.

2000 yılında konservatuvardan başarıyla mezun oldu. Aynı yıl “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları” sınavını kazanarak göreve başladı.

2005-2006 sezonunda Şehir Tiyatroları bünyesinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi’ni kurarak Çağdaş Türk Tiyatrosu Kuramı çalışmalarını başlattı.

Kamera karşısına ise ilk kez Kod Adı isimli dizide canlandırdığı Semih karakteri ile geçti. Korel Cezayirli, hayatını tiyatro oyuncusu Bilge Büyükerşen ile birleştirdi.

Kod Adı isimli diziden sonra Ayşe Kulin’in aynı adlı romanından uyarlanan Köprü isimli dizide rol aldı. Dizi, Vali Recep Yazıcıoğlu’nun Erzincan görevi sırasında yaptırmak istediği bir köprüyü ve onun yapım aşamasında yaşanan olayları anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Erdal Beşikçioğlu,Yurader Okur, Ayşegül Ünsal ve İpek Karapınar yer aldı. 2009’da ise Deli Deli Olma isimli filmde Metin karakterini canlandırdı. Film, gençlik yıllarından birbirlerine aşık olan fakat ailelerinin müsaadesinin alamayan Mişka ve Popuç isimli iki kişinin yıllar sonra yaşadıklarını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Tarık Akan, Şerif Sezer, Barış Üregül ve Deniz Arma yer aldı.

2010’da ise Karadağlar isimli dizide Kadir karakterini canlandırdı. Dizi, Osmanlı’nın son yükseliş döneminde Anadolu’nun bir köyünde yer alan yoksulluğu, ekonomik uçurumu ve insan ilişkilerinin nasıl olduğunu Karadağ ailesinin üzerinden anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Erdal Özyağcılar, İbrahim Çelikkol, Korel Cezayirli, Burak Sağyaşar ve Hatice Şendil yer aldı. Daha sonra ise Maskeli Balo isimli dizide rol aldı. Dizi, gazeteci olduktan sonra babasının gizli yüzünü gören Zeynep isimli genç bir kadının yaşadığı hayal kırıklığını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Burcu Kara, Korel Cezayirli ve Burak Hakkı yer aldı.

Korel Cezayirli ardından Son Tren isimli filmde Önder karakterini canlandırdı. Film, sakin ve kendi halinde çalışan Ruhi isimli bir istasyon şefinin yaşadığı aile dramını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Levent Kırca, Suna Selen, Başak Daşman, Korel Cezayirli ve Özgün Aydın yer aldı. 2014’de ise Düşler ve Umutlar isimli dizide rol aldı. Charles Dickens’ın Oliver Twist adlı eserinden uyarlanan dizi, Yusuf isimli genç bir çocuğun yaşadığı dramı anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Berkehan Tüter, Mustafa Uğurlu ve Onur Öztürk yer aldı.

Korel Cezayirli instagram hesabı: korel_cezayirli

Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?

HACE NE DEMEK?

Hace kelimesinin anlamı  Müderris, hoca, efendi mânâsına ilim sâhibi kimselere verilen Farsça bir ünvan.

Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?

KOREL CEZAYİRLİ EVLİ Mİ?

Korel Cezayirli, tiyatrocu Bilge Büyükerşen ile evlidir.

Mavera Hace Ahmed Yesevi Kimdir? Korel Cezayirli kaç yaşında, nereli?

KOREL CEZAYİRLİ’NİN ROL ALDIĞI OYUNLAR

Açık Aile

İstanbul Efendisi

Kantocu

Karmakarışık

Kuvayi Milliye

Vişne Bahçesi

Nerede Kalmıştık

Resimli Osmanlı Tarihi

Pırtlatan Bal

Bir Şehnaz Oyun

Oidipus Üçlememsi

Keloğolanın Eşeği

Osmancık

Sırça Kümes

Yönettiği Oyunlar:

Aptal Hamdi

Sevgili Doktor

Kaç Baba Kaç

Gülme Komşuna

Rol Aldığı Diziler ve Filmler :

2011 – 2013 – Lale Devri (dizi)

2010 – Karadağlar (dizi)

2010 – Son İstasyon (sinema filmi)

2009 – Maskeli Balo(dizi)

2009 – Deli Deli Olma (sinema filmi)

2009 – Ayrılık (sinema filmi)

2006 – 2008 – Köprü (dizi)

2007 – Kod Adı Kaos (sinema filmi)

2006 – Kod Adı (dizi)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.