adplus-dvertising

Mavera dizisi nerede çekiliyor? Maveraünnehir neresi?

TRT 1'in Ramazan ayına özel yayınladığı, tarihi yapısı ile izleyiciye görsel bir şölen sunan Mavera dizisi birbirinden güzel sahneler ve mekanlarla seyircilerin ilgisini çekmeyi başardı. Peki ama Maveraünnehir neresi, nerede, hangi ülkede? Mavera Dizisi Nerede Çekiliyor? Mavera: Hace Ahmet Yesevi Dizisi Nerede Çekiliyor?
Takip et
Mavera dizisi nerede çekiliyor? Maveraünnehir neresi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TRT 1’in hafta içi her gün yayınlanan Mavera dizisi ilgiyle takip ediliyor. Mavera dizisi hafta içi her gün 23:45’te ekrana geliyor. Birçok izleyici Mavera dizisinin nerede çekildiğini araştırıyor.

Ramazan ayına özel olarak Mavera: Hace Ahmet Yesevi dizisini ekranlara getirecek olan kanal, dizide Türk edebiyatının temellerini atan Ahmet Yesevi’nin hayatını konu alıyor. Tarihteki ilk alperenlerin ve onlardan biri olan Hace Ahmet Yesevi’nin hayatını anlatılıyor. Dizide, Hace Ahmed Yesevi ve beraberindeki Türkistanlı üç derviş, Yusuf Hemedani tarafından zamanın parlak şehirlerinden biri olan Bağdat’a gönderilir ve filmin konusu burada başlıyor. Haşhaşiler, Abbasi Halifesi ve daha bir çoğu. Peki Mavera dizisi nerede çekiliyor?

Mavera nerede çekildi?

Hace Ahmet Yesevi’nin hayatını konu alan Bağdat şehrinde olayların geçtiği ve birbirinden güzel mekan tasvirleriyle Mavera dizisi Konya’da çekiliyor. Dizi çekimlerinin birçoğu Konya’nın Meram ilçesinde Karahüyük Mahallesi’nde gerçekleşiyor.

Dizide Maveraünnehir bölgesinden bahsedilmektedir.

Mavera dizisi nerede çekiliyor? Maveraünnehir neresi?

Maveraünnehir neresi, hangi ülkede?

Maveraünnehir, Orta Asya’da, Ceyhun ve Seyhun nehirleri arasında kalan tarihi bölge. Bugün bu bölge Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan arasında bölünmüştür. Orta Çağ’da İslam uygarlığının geliştiği bölgelerden biri olan Maveraünnehir’deki Semerkand ve Buhara kentleri önemli kültür merkezleridir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.