adplus-dvertising

Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka

Halka arz edilecek ilk finansal teknoloji firması SPK’dan onay aldı. Matriks (MATRIX) Halka arzı ne zaman gerçekleşecek? Matriks borsa kodu ne? Matriks Borsa (Bist) kodu nedir? Matriks hisse senedi hangi bankalardan alınır? Hangi yönteme göre payları dağıtılacaktır? Matriks halka arz yöntemi nedir? Matriks şirketi hakkında bilgi, Matriks izahnamesi tam metni ve Matriks halka arz ayrıntıları...
Takip et
Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ’den yapılan açıklamaya göre, bankacılık ve finans alanında faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların, piyasalara ilişkin veri, haber, analiz, emir iletimi ve portföy izleme ihtiyaçlarına yönelik çözümler ile bu firmaların altyapı ihtiyaçlarına ilişkin yazılımlar üreten Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ, halka arz edilmesinin ardından Borsada işlem görmeye başlayacak.

Şirket paylarının halka arzı için yaptığı başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan Matriks, halka arz ile bünyesine katacağı yeni ortaklarla gücüne güç katacak ve sürdürülebilir büyüme yolunda önemli bir adım daha atacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Matriks Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, ilk kez bir finansal teknoloji firmasının halka arz olacağını belirterek, “18 yıl önce kurulduğumuz ilk gün, borsada kendi verimizi yayınlamayı hayal etmiştik. Şimdi bu hayalimizi gerçekleştirirken halka arz ile birlikte artık sermaye piyasasının da güçlü bir oyuncusu olacağız.” ifadelerini kullandı.

Matriks’in yatırımcılarını önemsediğini ve bunun için yatırımcıyı koruyacak taahhütler sunduklarını aktaran Tutar, şunları kaydetti:

“Yatırımcılarımıza, 22 gün geri alım, şirket ortaklarının iki yıl süreyle borsada satış yapmayacağı garantisi veriyoruz. Bununla birlikte, yine iki yıl süreyle hedeflenen FAVÖK seviyelerine ulaşamazsak yatırımcımıza yüzde 20’ye kadar bedelsiz hisse taahhüdünde bulunuyoruz. Buna göre; ilk yıl için 54 milyon 9 bin TL rakamına ulaşamazsak yüzde 10, 30 milyon TL rakamına ulaşamazsak yüzde 20 bedelsiz hisse taahhüdümüz var.

Birinci yılda hedefe ulaşılması halinde taahhüdümüzü ikinci yıla taşıyoruz ve hedeflenen 75 milyon 841 bin TL rakamına ulaşamazsak yüzde 10, 40 milyon TL rakamına ulaşamazsak yüzde 20 bedelsiz hisse taahhüdü veriyoruz. Ayrıca kar dağıtım politikası olarak, dağıtılabilir dönem karının asgari yüzde 25’lik kısmının temettü olarak dağıtılmasını hedefliyoruz.”

Tutar, 2020 yılında veri terminali kullanıcı sayısının yüzde 74, mobil ürünler kullanıcı sayısının ise yüzde 183 artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Son 4-5 yılda kurumsallaşma adına yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında halka arzı en büyük adım olarak değerlendiriyoruz. Bu süreç, teknoloji firmalarının kalıcılığı ve sektörün paydaşı olması bakımından da son derece önemli bir kazanım.” değerlendirmesinde bulundu.

Matriks Talep Toplama Tarihleri Ne Zaman, Pay Başına Satış Fiyatı Ne?

30-31 Mart tarihlerinde talep toplanacak Matriks’in halka arzında, pay başına satış fiyatı 28 TL olarak belirlendi. Matriks’in halka arzında, 7 milyon 419 bin 980 TL nominal kıymetli sermayenin yüzde 38,05’ine karşılık gelen paylar halka arz edilecek.

Fiyat ve Dağıtım Yöntemi

Borsada satış yöntemi ile halka arz edilmesi planlanan paylar için iki iş günü boyunca talep toplanması planlanmaktadır. Şirket paylarının halka arzı Garanti Yatırım tarafından “Borsada Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Borsa İstanbul Birincil Piyasada gerçekleşecektir.

Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da talep toplama saatleri 10:00-13:00 arasında olacaktır.

Dağıtımı zaman önceliği kuralına göre yapılacaktır.

Sabit Fiyat-EŞİT DAĞITIM

Matriks Arz Hangi Banka Yetkili?

Finansal veri şirketi Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş., şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu. Matriks’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, halka arz sürecinde Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. yetkilendirildi.

Halka arz işlemi Garanti BBVA’dan yapılacak olan matriks halk arz sürecinde işlemi sadece Türkiye’de gerçekleşecek olup “En İyi Gayret Aracılığı” yöntemi ile gerçekleştirecek olup aracı kurum yüklenimde bulunmayacaktır. Matriks Veri Terminali’nde piyasa verilerini izlerken pay piyasası ve vadeli işlem opsiyon piyasası alım satım emirlerinizi Matriks Trader’dan iletebilirsiniz. Matriks Trader’a giriş yaptıktan sonra Garanti E-Trader’ı seçip Garanti Bankası İnternet Şubesi şifreniz ile platforma bağlanabilirsiniz.

Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka

Matriks Borsa Kodu Nedir?

Yatırımcılar, 30-31 Mart tarihlerinde Garanti BBVA Yatırım ve tüm aracı kuruluşlardan “MTRKS.HE” koduyla talepte bulunabilecek.

Matriks Şirketinin Halka Arz Yöntemi

Taslak izahnameye göre halka arz kapsamında sadece mevcut pay sahiplerinin paylarının halka arz edilerek satışa sunulması sebebiyle işlem sonucunda herhangi bir halka arz geliri elde edilmeyeceği belirtildi. İzahnameye göre halka arz edilecek payların nominal değerde 8.141.796 TL . Çıkarılmış sermaye oranı ise yüzde 74,75 olarak kaydedildi.

Matriks izahnamesi

Matriks’in internet sitesinde ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan izahnamesine göre şirketin net satış geliri, 2019’un 12 aylık döneminde 70 milyon 548 bin 624 TL, 2020’nin 12 aylık döneminde ise bir önceki yıla göre yüzde 60,75 artışla 113 milyon 410 bin 270 TL olarak gerçekleşti.

İzahname Tam Metni İçin TIKLAYINIZ

Özetle 

8.141.796 Lot
Paylar Bireysel Yatırımcıya
Sabit Fiyat-EŞİT DAĞITIM
Şubat Ayında İzahname SPK’ya Sunuldu
İşlem Kodu: #MTRKS Olacak

Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka

Matriks Firması Hakkında Bilgiler

Ana faaliyet alanı; Türkiye ve Dünya finans piyasalarında oluşan verilerin ve bu piyasalarla ilgili haber ve yorumların müşterilerine analiz imkanıyla birlikte anlık olarak sunulması ve bu piyasalara yönelik işlem platformları, emir ve risk yönetim sistemleri başta olmak üzere teknolojik çözümlerin geliştirilmesi ve bunlara ilişkin hizmetlerin sağlanmasıdır.

Kuruluşunun ardından çok kısa bir süre içinde finansal veri analizi ve işlem platformları alanında yurtdışı rekabete rağmen market liderliğine ulaşan Matriks, inovatif çözümleri ve iş ortağı olarak gördüğü sermaye piyasaları paydaşları ve yatırımcıları önceleyen yaklaşımı ile konumunu güçlendirerek sürdürmektedir.

Şirketin Faaliyet Gösterdiği Alanlar

Yerli ve yabancı finansal piyasalara ait verilerin analiz ve işlem olanakları ile birlikte gerçek zamanlı olarak sunulması

Piyasaları ilgilendiren haberler, açıklamalar ve raporların sunulması

İşlem platformları

Emir ve risk yönetim sistemleri

Mobil uygulamalar

Akıllı veri çözümleri

Emtia işlem (trading) ve veri araçları

Enerji Piyasalarına yönelik yapay zeka destekli analiz ve işlem platformları

HFT ve Algoritmik İşlem platformları

Türkiye’de geliştirilen ilk mobil finansal veri izleme ve işlem platformu,

Türkiye’de algoritmik işlem olanağı sunan ilk uygulama,

BIST için ilk yerli piyasa yapıcılık ürünü,

İzmir Vadeli işlem borsasında işlem yapılabilmesi için elektronik işlem altyapısı,

Avrupa’nın ilk Enerji Opsiyonları için OTC işlem platformu,

Uluslarası uçuşları içeren multi airline dünya çapında ilk mobil biletleme ve asistan uygulaması gibi birçok ilke ve ses getiren projelere imzasını atmıştır.
Teknik destek ve servis hizmetlerinin kusursuz olarak verilmesini ”kalite” anlayışının vazgeçilmez bir parçası olarak belirleyen Matriks; Türkiye’de İstanbul merkez ofis ve Ar-Ge birimi ile birlikte, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Adana’da bulunan şubeleriyle de hizmet vermektedir.

Matriks Taahhüt ediyor

Talep toplama sürecinin sonunda Şirket’in paylarını almaya hak kazanan yatırımcılara halka arz eden pay sahipleri tarafından geri alım taahhüttü verilecektir. Geri alım taahhüdü ile şirketin borsada işlem görmeye başladığı gün dahil 22 iş günü süreyle şirket paylarını aralıksız olarak ellerinde tutan yatırımcılar, bu payları satan ortaklara halka arza aracılık eden yetkili aracı kurum olarak Garanti Yatırım Aracılığıyla geri satma hakkına sahip olacaktır.

İhraççılar tarafından Borsa’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 180 gün boyunca bedelli sermaye artırımının gerçekleşmeyeceğini taahhüt etmişlerdir.

Halka arz eden ortaklar bir yıl boyunca borsada satmayacaklarını taahhüt etmişlerdir.

Şirketin Finansal Raporları

2019’da satış geliri 70,6 milyon TL oldu
Seçilmiş finansal bilgilere göre, şirketin net satışları 30 Eylül 2019 ve 30 Eylül 2020 dokuz aylık mali dönemleri için sırasıyla 49.812.891 TL ve 77.716.466 TL olarak kaydedildi. 31 Aralık 2019 itibarıyla biten mali yıl için ise net satışlar 70.548.624 TL oldu.

Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka Matriks halka arz ayrıntıları! Matriks arz tarihi, borsa kodu, izahname tam metni, yetkili banka

Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Reyha Gülerman Hakkında

1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Reyha Gülerman yüksek lisansını 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde sistem analizi üzerinde yapmıştır. 1986-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra 1991-1998 yılları arasında Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş.’de bilgi işlem bölüm sorumlusu ve 1998-2003 yılları arasında Plato Veri Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’de genel müdür olarak görev almıştır. Gülerman, halihazırda Matriks’te yönetim kurulu başkanlığı ve icra kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.