adplus-dvertising

Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi

Küresel alanda eğitim ve öğretimi ölçen ve değerlendiren program olan PISA’nın neticelerini Türkiye açısından değerlendiren Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz, “Eğitim sisteminin gelişerek, daha çok kazanımla öğrenim sürecinin sağlanmasının yanı sıra, daha sağlıklı veriler elde edebilmek için de AR-GE çalışmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eğitim uzmanları Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) neticelerini ele aldı. Matematik alanında yaptığı çalışmaları ve aldığı ödüllerle Türkiye genelinde ismini duyuran Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz, PISA neticeleri üstünden Türkiye’de matematik eğitiminin vaziyetini değerlendirdi. Eğitimin her alanında AR-GE çalışmalarının hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyen Abdül Aziz Gürbüz, “PISA araştırmalarından çıkan neticeleri hepimiz hayretle takip ediyoruz. Bileceğiniz üzere sonuncusu 2018 senesinde yapılan PISA incelemesine göre, Türkiye’deki öğrencilerin matematik, okuma ve fen bilimleri becerileri, 37 OECD ülkesi arasından 31’inci sırada yer aldı. Bu istatistikler gösteriyor ki, eğitimde AR-GE çalışmaları çok mühim” şeklinde konuştu.

Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi

“Daha sağlıklı veriler elde edebilmek için AR-GE gerekiyor”

AR-GE çalışmalarının özellikle matematik gibi soyut düşünme becerisi de gerektiren ve sınıf içi etkileşimin yoğun olduğu alanlarda çok daha mühim olduğunu söyleyen Gürbüz, “Eğitim sisteminin gelişerek, daha çok kazanımla öğrenim sürecinin sağlanmasının yanı sıra, daha sağlıklı veriler elde edebilmek için de AR-GE çalışmaları gerekiyor. Günümüzde eğitim sistemleri ve öğrencilerin okullarda aldıkları derslerle alakalı yapılan birçok araştırma yalnızca teorik düzlemde kalıyor. Yani, pratikle ilgilenen araştırma sayısı yok denilecek kadar az. AR-GE’ye önem vermemiz vaziyetinde pratik ve teorik olanı bir bütünlük halinde eğitim sistemine yansıtmamız daha kolay olacaktır” dedi.

Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi

“TIMSS verilerine göre matematikle alakalı problemler sınıf yükseldikçe artıyor”

Türkiye’de öğrencilerin matematikle alakalı yaşadıkları problemlerin sınıf seviyesine göre değişkenlik gösterdiğini aktaran Gürbüz, “TIMSS verilerine göre matematikle alakalı problemler, sınıf seviyesi yükseldikçe artıyor. Bu veriler, hemen her ülke için benzer özellikleri taşıyor olsa da bizdeki makas öbür OECD ülkelerine göre çok açık. Yani, 5’inci sınıf öğrencisinin matematik becerileriyle, 10’uncu sınıfa geçen öğrencinin matematik becerileri arasında uçurum var desek yanlış olmayacaktır. Öte Yandan bu istatistikler, öğrencilerin matematikle olan ilişkisini de aynı ölçüde belirliyor. Öğrencinin sınıf seviyesi artıkça matematiğe olan alakası ve sevgisi de düşüyor. Öte Yandan yalnızca Türkiye özelinde yapılan akademik çalışmalar da son derece çarpıcı neticeleri göz önüne serdi. Örneğin 5’inci sınıflar üstüne yapılan bir çalışmada elde edilen bulgu; öğrencilerin henüz 2’nci sınıf düzeyinde bile olmadığını gösterdi. Doğru yaklaşımlarla öğrencilere matematiği sevdirmek bütün eğitimcilerin görevi” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.