Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı ne (dispozofobi)? Han neden çöp topluyor?

Birkan Sokullu Masumlar Apartmanı Han karakterini canlandırıyor. Ailesini güçlü tutmaya çalışan Han’ın kağıt çöp toplama sahneleri merak uyandırıyor. Masumlar Apartmanı Hanı’ın hastalığı ise araştırılıyor. Dispozofobi hastalığı istifçilik 0olarak da geçiyor. Peki Masumlar Apartmanı Han kimdir? Han’ın hastalığı dispozofobi nedir?
Takip et
Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı ne (dispozofobi)? Han neden çöp topluyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Masumlar Apartmanı TRT 1 ekranlarında her salı yayınlanmaktadır. İlk iki bölümüyle beğeni kazanan Masumlar Apartmanı hem hikayesi hem de oyuncu kadrosu ile izleyicilerin dikkatini çekti. Dizide Han karakterine Birkan Sokullu canlandırmaktadır. Han’ın gece kağıt toplamaya çıkması dizide dikkat çeken diğer anlar oldu. Peki Han’ın hastalığı nedir? Dispozofobi nedir?

Masumlar Apartmanı Han hastalığı ne?

Üç kız kardeşi ve hasta babasıyla yaşayan Han, kendi hayallerinden tamamen vazgeçmiş biridir. Han’ın hastalığı dispozofobi adlı bir hastalıktır. Yaşamı takıntılarla dolu ablaları ve işi arasında mekik dokuyarak bu aileyi ayakta tutmaya çalışan Han’ın İnci ile tanışması onun için bir dönüm noktası olur.

Han neden çöp topluyor?

Han’ın gece kağıt-çöp toplamaya çıktığı sahneler yer aldı. Han çocukluğunda annesinin defterlerini çöpe atması üzerine dispozofobi hastalığına yakalanmıştır. Han’ın aynı zamanda oyuncakları çöpe atılmıştır. Oyuncak Han’ın en değerli eşyasıdır. Han o yüzden değerli olan her şeyi korumaktadır.

Dispozofobi nedir?

Dispozofobi, kompulsif biriktirme hastalığı, istifçilik olarak da geçiyor. Bu hastalık; değersiz, sağlıksız, kullanılmayan tüm eşyaların biriktirilmesi ve atılamaması durumuna denir.

Kompulsif biriktirme hastalığı nedenleri nelerdir?

Kompulsif biriktirme hastalığının altında yatan birçok sebep olabilir. Kişilerin içinde bulundukları ağır bir depresyon, istifleme hastalığını beraberinde getirebilir. Kişiler, biriktirdikleri eşyaları gereksiz şeyler olarak göremezler ve onlar ile duygusal bir bağ kurarlar. Yavaş başlayan ve yıllara yayılan bu hastalıkta kişiler kimi zaman bu eşyaları koyacak yer bulamayıp ayrıca depo gibi bir alan tutabilmektedirler. Depresyon dışında kişide yaş ile birlikte gelişen bunama da istifçiliğe sebep olabilmektedir. Ayrıca sevgi eksikliği, kariyer sorunları veya psikoz da kompulsif biriktirme hastalığının nedenleri arasındadır.

Kompulsif biriktirme hastalığı, çocukluk döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık çocukluk döneminde genellikle kalem, silgi gibi kırtasiye gereçlerinin biriktirilmesi ile başlar ancak 50 yaşından sonra görülme sıklığı daha yüksektir.

Bu hastalık bir obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) durumudur ve temelinde kişilerin dürtülerini kontrol edememeleri yatmaktadır. Çocukluk dönemlerinde ciddi aile içi sorunlar, yoksulluk, kıtlık gibi problemler yaşamış kişiler, ilerleyen yaşlarında kompulsif biriktirme hastalığı yaşayabilirler. Ayrıca güvensizlik ve bağlanma duygusunun eksikliği durumunda, anne, baba, eş veya çok sevilen bir dosttan gelen herhangi bir hediyenin kaybedilme korkusu da kompulsif biriktirme hastalığının başlamasına sebep olabilmektedir. Duygusal eksiklikler, sevgi ve şefkat eksikliği, hayata dair çeşitli korku ve endişeler, reddedilme ve aldatılma gibi durumlar bu hastalığın başlamasına ve gelişmesine sebep olabilmektedir.

Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı ne (dispozofobi)? Han neden çöp topluyor?

DİSPOZOFOBİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Bu gibi hemen her türlü obsesif kompülsif bozukluk türünden kurtulması mümkündür. Bireyin kendi çabaları ile ya da kendiliğinden geçebilmesi mümkün olmayan bu psikolojik problem, ancak bir uzman kontrolünde gerçekleştirilen tedavi ile kurtulabilmek mümkündür.

Biriktirme ve bunun gibi pek çok OKB ya da takıntı hastalığında daha çok bilişsel davranışçı terapi yöntemi uygulanmaktadır. Çünkü ilaç tedavisi, takıntı hastalığı olan bireyler pek etki etmeyebilir.

Öte yandan biriktirme hastalığı, bireyin yaşamını, aile hayatını ve bunun gibi durumları olumsuz yönde etkileyen bir durum haline geldiğinde, artık tedavi gerektirmektedir. Genellikle takıntı hastalığına sahip olan bireyler kendi isteği ile tedaviye başvurmazken, aile desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun nedeni ise hastalığının farkında olmamasıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.