Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Türkiye halihazırda aşılamaya büyük bir hız vermiş vaziyette. Her geçen saat birçok kişi ve meslek grubu aşılanacaklar listesine ekleniyor. Şuanlık mecburiyet devam etse de toplumda maskelerin çıkacağına dair iyimserlik yükselmeye başladı. Peki maske mecburiyetini esneten ülkeler arasında hangileri var? Öte yandan DSÖ konuya dair flaş bir açıklamada bulundu. İşte haberin detayları…
Takip et
Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 261 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 261 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı ise 561 olarak kayıtlarda yer aldı.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Ağır hasta sayısı 997 oldu, 6 bin 217 kişinin Kovid-19 tedavisinin yahut karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 5 milyon 192 bin 945’e yükseldi. Test sayısı 56 milyon 570 bin 784’e ulaştı, vaka sayısı 5 milyon 319 bin 359, vefat sayısı ise 48 bin 593 oldu. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 2,7, yatak doluluk oranı yüzde 49,9, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60, ventilatör doluluk oranı yüzde 27,8, yaklaşık temaslı tespit süresi 7 saat ve filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Harris, BM Cenevre Ofisi’nde gerçekleştirilen haftalık olağan basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin soruları yanıtladı. “Mevcut aşılar, virüs bulaşması halinde ciddi hastalıkları yahut ölümü önlemede çok iyi.” diyen Harris, iki doz aşı yaptıranların maske takmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Maske takılmasıyla Kovid-19’un varyantlarının bulaşma riskinin azalacağına işaret eden Harris, virüsün yayılmasını önlemek için yalnızca maske takmanın da yeterli olamayacağına dikkati çekti.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Harris, “İstediğimiz şey (virüsün) bulaşmasını azaltmak. Dolayısıyla aşıların bulaşmayı engelleyip önlemeyeceğini (henüz) bilmiyoruz. Yani, maskenizi takmak yakın temasta olduğunuz, kalabalıkta olduğunuz yahut kapalı bir alanda olduğunuz anlarda ve bu kapalı alandan çıkamayacağınız yerlerde bulaşmayı önlemekle alakalı bir konu.” diyerek konuştu.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Dünyayı kasıp kavuran COVID-19’la alakalı verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, dünya çapında salgında belirlenen vaka sayısı 175 milyonu aştı.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Koronavirüs sebebiyle dünya genelinde 4 milyona yakın kişi yaşımını yitirirken, iyileşen hasta sayısı 158 milyonu geçti. Halen hastalıkla boğuşan 12 milyon 700 bin civarında kişinin ise COVID-19 tedavisi sürüyor.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Dünya genelinde birçok ülke pandeminin zararlarını en aza indirmek için tedbirler alırken maske, mesafe ve temizlik koşulu vazgeçilmez oldu. Salgının başlamasının üstünden 1 sene kadar geçtikten sonra ise koronavirüsün aşısı bulundu. Böylece salgınla mücadelede en mühim silahların başına aşı eklendi.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Aşılamanın hızlanmasıyla beraber ise “Maskelerden ne zaman kurtulacağız?” sorusu gündeme geldi. Bazı ülkeler pandemi kurallarını esnetmeye başlarken, maskeleri çıkaran ülkeler de var.Türkiye halihazırda aşılamaya büyük bir hız vermiş vaziyette. Her geçen saat birçok kişi ve meslek grubu aşılanacaklar listesine ekleniyor. Şuanlık mecburiyet devam etse de toplumda maskelerin çıkacağına dair iyimserlik yükselmeye başladı. Yerli aşı çalışmalarındaki gelişmeler de bunu destekler özellikte ilerliyor.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Peki maske mecburiyetini esneten ülkeler arasında hangileri var?

ABD
Vakalar azalıp aşılama oranı yükselse de ABD’de hala koronavirüsle mücadele devam ediyor. Fakat aşıları tam olan kişiler için maske kuralı birçok eyalette kaldırıldı. Her iki dozu yaptıran Amerikalıların artık açık havada maske takma mecburiyeti yok. Spor gibi kalabalık etkinlerde ise maskeyi halen takmak gerekiyor.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Aşısı tam olanlar için maske yasağının gevşetilmesini tavsiye eden ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), maske takmanın hala daha güvenli olduğunun altını çiziyor ve ”Maskesiz dışarı çıkmadan önce kendi kişisel durumunuzu, aileniz ve çevrenizdeki insanlar için riskleri göz önünde bulundurmanız mühim” açıklamasını yapıyor.

Öte yandan berber salonları, canlı performans etkinlikleri, geçit törenleri, alışveriş merkezleri, ibadethaneler ve müzeler gibi kalabalık etkinliklerde ve mekanlarda tamamen aşılanmış kişilerin maskeye devam etmesi öneriliyor. Maske kararının sonrasında, Başkan Joe Biden Beyaz Saray’daki bir toplantıya maskesiz katılırken, basın brifingine iki doz aşısını yaptıran basın mensupları de maskesiz alındı.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

Salgında vaka ve ölü sayısında dünyada ilk esnada bulunan ABD’de toplam vaka sayısı 35 milyona yaklaştı. 614 bin kişi ise koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Aşı verilerinin derlendiği “Ourworldindata.org” sitesine göre, aşılamanın hızlı ilerlediği ülkede 171 milyondan fazla kişiye ilk doz, 141 milyonu aşkın kişiye ise ikinci doz COVID-19 aşısı yapıldı.

İSRAİL
Nüfusuna oranla dünyada en fazla COVID-19 aşısı yapan ülke olan İsrail’de normalleşme adımları da aynı hızla atıldı. İsrail Sağlık Bakanlığının aldığı karar gereği ülkede açık havada maske takma mecburiyeti yok. Kapalı alanlarda maske takma mecburiyeti ise uygulanmaya devam ediyor. Ortalama 10 milyon nüfusa sahip İsrail’de, iki doz aşısını yaptıran kişi sayısı 5,14 milyona ulaştı. Toplam vaka sayısı 840 bin olan ülkede, COVID-19 sebebiyle 6 bin 428 kişi yaşamını yitirdi.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

AVUSTRALYA
Avustralya’da havalimanları ve uçaklar dışında, halka açık ortamlarda maske takma mecburiyeti yok. Sydney ve Perth gibi kentlerde, yerel vakaların yükselmesiyle istisnalar meydana geldi. Ülkede şu ana kadar 30 bin vaka belirlendi, 910 kişi ise yaşamını yitirdi. Toplamda 650 bin aşı yapıldı.

YENİ ZELANDA
Yeni Zelanda’da halk yasal olarak toplu taşımalarda maske takmakla yükümlü. Taksi sürücüleri de maske takmak mecburiyetinde fakat yolcuları için maske mecburiyeti yok. Ülkede maske mecburi olmasa da hükümet hala maskelerin kalabalık ve kapalı ortamlarda takılmasını teşvik ediyor.

ALMANYA
Almanya ocak ayında kurallarını sıkılaştırdı. Mağaza, kuaför ve ofislerde maskeleri mecburi tuttu. Fakat vaka sayılarının azalmasıyla maske takma mecburiyeti açık alanlarda kaldırıldı, ülkede yalnızca kapalı alanların girişlerinde maske kontrolü yapılıyor.

Maske yasağını kaldıran ülkelerin listesi!

BELÇİKA
Belçika’nın başkenti Brüksel’de açık havada maske takmak artık mecburi değil. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, COVID-19 salgınında görülen iyileşme ve artan aşılamayla beraber kamusal açık alanlarda 9 Haziran itibarıyla maske takma mecburiyeti olmadığını açıkladı. Ülkede toplam uygulanan doz sayısı 2,76 milyona ulaşmış vaziyette. Vaka sayısı ise 1 milyonu aştı. 25 binden fazla kişi de yaşamını yitirdi.

İSVEÇ
İsveç’te salgın esnasında okullar, anaokulları, çocuk yuvaları, restoranlar, kafeteryalar, kuaförler, toplu taşıma araçları açık tutularak sürü bağışıklığı stratejisi uygulandı. Öbür Avrupa ülkeleri, toplu taşıma araçlarında maske takılmasını mecburi kılarken, İsveç bunu tercih etmedi. Ülkede maske takılması mecburi değil. Toplam 1,89 milyon aşı yapılan İsveç’te hükümet maske takmanın halka daha kuvvetli bir koruma sağlamadığını söyleyerek, politikasını buna göre belirledi.

RUSYA
Rusya’da asgari tıbbi ve sıhhi önlemler; maske, mesafe ve hijyen kuralları halen yürürlükte fakat kamuda ve açık alanlarda maske takma mecburiyeti yok. Öte yandan marketlerde, havalimanlarında, iç mekanlarda yapılan etkinliklerde ve kalabalık ortamlarda kağıt üstünde maske yasağı devam ediyor.

Ülkede son günlerde artan vakalarla birlikte Rusya Kamu Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, hem hijyen kuralları denetiminin hem de maske ve mesafe gibi tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığının kontrolünün başkent Moskova ve büyük kentlerde artırılacağını duyurdu. Rusya’da toplam 13,7 milyon doz aşı uygulandı. Vaka sayısının 5 milyonu aştığı ülkede, 125 bini aşkın kişi koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdi. Rusya salgınla mücadelede Sputnik ismini verdiği kendi aşısını da üretmiş vaziyette.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.