Maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağı kalkıyor!

Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başladı. Toplantıda 1 Haziran sonrası koronavirüs yasaklarıyla ilgili önemli kararlar alınması bekleniyor. Üst düzey hükümet yetkililerinden edinilen bilgiye göre maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağında önemli ölçüde esnemeler yapılacak.
Takip et
Maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağı kalkıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Kabine toplantısı saat 16:00’da başladı. Bütün gözler Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir hükümet yetkilisi kalkacak yasakları duyurdu. İsmini açıklamayan yetkili, “Öncelikle uzun zamandır beklenen kafe ve restoranların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde” şeklinde konuştu.

Bilim Kurulu kafe ve restoranlar için ne şeklinde konuştu?

Bilim Kurulu’nun kafe ve restoranların açık bölümlerinin tam kapasite ile açılması ve kapalı mekanların ise yüzde 50 kapasite ile açılışına izin verilmesi bekleniyor. Kapalı alanların tam kapasite kullanımına ise temmuz ayından itibaren izin verileceği ifade ediliyor.

Yüz yüze eğitim için iki farklı görüş

“Okulların açılmasıyla alakalı iki farklı görüş var” diyen aynı üst düzey yetkili şu şekilde devam etti: “İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Neticede bu sene eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek.”

Sokağa çıkma yasakları gevşetiliyor

Yetkili, hafta sonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı. Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak.

Düğünler serbest oluyor

Toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle beraber düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli biçimde izin verilmesi de planlanıyor.

Spor salonları, halı sahalar ve kahvehaneler açılıyor

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da düşünülüyor.

Açık alanda maske takma mecburiyeti kalkıyor

Reuters’a konuşan üst düzey hükümet yetkilisi, “Yakın zamanda açık alanda maskesiz yaşamın başlaması olasılığı var” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 metrelik mesafe koşuluyla maskenin çıkartılabileceğini belirtmişti. Bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli biçimde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Mert
31 Mayıs 2021, 22:46 tarihinde yazildi

Clickbait. Öteye geçemez.

  • Cevapla
  • 0