Maske taban fiyatı fırsatçıları durduramıyor 1 TL’yi çoktan aştı!

Fırsatçılar, cerrahi maskeler için belirlenen 1 TL'lik tavan fiyatı delmenin bir yolunu buldu. Ancak sektör temsilcileri üretimin 10 kat arttığını belirterek ürünlerin fırsatçıların elinde patlayacağını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından satışı serbest hale getirilen, Ticaret Bakanlığı tarafından da tavan fiyatı 1 TL olarak tespit edilen cerrahi maske satışında fırsatçılar arkadan dolanmaya başladı.

YENİ TAKTIKLE 1 TANE MASKE 1.60 TL’YE YÜKSELİYOR

Cerrahi maskelerin yanına başka bir ürün ekleyerek paket haline getiren bazı şirketler, bu paketle maske fiyatını da ikiye katladı. Örneğin bir litrelik dezenfektan ve 50’lik pakete 132 TL fiyat koyarken, aynı dezenfektanın tekli satışındaki etiket fiyatı 50 TL. Bu vaziyette 50’lik maskenin fiyatı 82 liraya gelirken bir tane maske de 1.60 liradan satılarak tavan fiyat deliniyor.

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre vatandaşlar, bazı eczanelerin de maskede tavan fiyatı deldiğini dile getirdi. Benzer bir tavan fiyat delme işlemi bazı eczanelerde de uygulanıyor. Konuyla alakalı şikâyet sitelerinde tepkilerini dile getiren vatandaşlar şunları anlattı: “Eczaneye 1 liradan fazlaya satamazsınız dediğimizde ‘Almazsan alma kardeşim biz 1 liraya alıyoruz, git kime şikâyet edersen et’ diyerek tepki gösteriyorlar. Aynı eczaneler devletin vatandaşına verdiği ücretsiz maskeyi de vermiyor, ‘kod gelmedi, adın çıkmadı’ biçiminde bahaneler uyduruyorlar.”

“HEM HUKUKİ DEĞİL HEM DE AHLAKİ DEĞİL”

Tüketicilerin bilinçli olması gerektiği yönünde uyarıda bulunan sektör temsilcileri, 1 TL olarak tespit edilen tavan fiyatın üzerinde satışın hem hukuki hem de ahlaki olmadığını vurguluyor.

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye genelinde 1 TL fiyat oturdu. Bazı şirketler bunu deliyor olabilir. Fakat bu hem hukuka hem de ahlaka aykırı çünkü 1 TL sınırı satıcıya zaten kazandırır. Tüketici burada bilinçli olmalı ve ‘dur’ demeli. Piyasada mal çok. Ürün ile alakalı sıkıntı yok. Hatta ben önümüzdeki dönemde fiyatın 1 TL’nin de altına düşeceğini düşünüyorum. 1 TL’nin üstünde satmaya çalışanların malları ellerinde patlayacak.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı