Maske kumaşına gümrük vergisi kaldırıldı!

Melt blown olarak bilinen maske kumaşına uygulanan yüzde 20 oranındaki gümrük vergisi Ekim ayına kadar sıfıra indirildi.
Takip et
Maske kumaşına gümrük vergisi kaldırıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Maske imalatında girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20’den yüzde sıfıra düşürüldü.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, Ticaret Bakanlığınca dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske imalatında girdi maliyetlerini düşürmek maksadıyla düzenleme yapıldı.

Buna göre, maske imalatında girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim’e kadar yüzde 20’den yüzde sıfıra indirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet kuvvetini desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek maksadıyla Türkiye ve Avrupa Birliği’nde (AB) imalatı olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye’de imalatı bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.