Martı scooter yollarda tehlike saçmaya başladı!

Türkiye'de geçtiğimiz senelerde kullanılmaya başlanan ve yoğun ilgi gören Martı scooter üretici firmanın uyarılarına rağmen kurallara uyulmaması sebebiyle tehlike yaratmaya başladı. 18 yaşından küçüklerin kullanımının yasak olduğu Martı scooter, bu yaş aralığındaki birçok çocuğun elinde görülebiliyor.

Martı olarak bilinen elektrikli scooterlar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birkaç kentte bulunuyor. İstanbul’da son zamanda bazı bölgelerde m-Martıların yoğunluğu dikkat çekiyor. Martı’nın kurucusu olan şirkete göre İstanbul’daki toplam sayı net olarak paylaşılmıyor. Martı kullanımında şirketin tespit ettiği bazı kurallar var. Fakat o kurallara büyük ölçüde uyulmadığı görülüyor. Kimlik doğrulaması yapılsa da 18 yaşın altından küçük çok sayıda kişi Martı kullanıyor. Martı için tespit edilen bir yol bulunmuyor. Araçların ilerlediği trafikte ters yönde Martı kullananlar olduğu gibi kaldırımda yayaların arasından Martı ile geçenler de oluyor. Kurallara göre tek kişinin binmesi gereken Martı’da genellikle iki kişinin seyahat ettiği görülüyor. Martı’da başlangıç fiyatı 1 lira 99 kuruş. Kredi kartı bilgileri girildikten sonra seyahat esnasında her dakika için 59 kuruş ödeniyor.

“ARKADAŞIMA GÜVENDİĞİM İÇİN RAHAT GİDİYORUZ”

“Martı’yı 18 yaşından büyükler kullanabilir, Martı tek kişiliktir” uyarıları elektrikli scooterlarda yer alsa da Caddebostan’da 17 yaşında iki arkadaş aynı Martı’yla seyahat ederken görüntülendi. Aynı anda Martı’ya binen iki arkadaş “Açıkçası pek bir mazeret yok herkes yapıyor. Arkadaşıma güvendiğim için rahat gidiyoruz. Devamlı kullanıyoruz” dedi. Aynı sahil yolunda kuralların ihlal edildiği öbür manzaraları görmek de mümkün. Bir Martı kullanıcısı da caddenin ortasından trafiğin aktığı yönün tersine doğru seyir halindeyken görüntülendi.

“ÇOK HIZLI HAREKETE GEÇTİK”

Firmanın kurucusu Alper Öktem, “Martı’yı ben 2018 yılının Eylül, Ekim aylarında kurdum. Los Angeles’ta bir iş seyahatim esnasında bu scooterları görmüştüm. Fikir olarak çok hoşuma gitti. Martı bu alanda faaliyet gösteren dünyadaki ilk beş şirketten bir tanesi. Çok hızlı harekete geçtik. Bizim yapmaya çalıştığımız ulaşımda bazı tıkanmış noktalarda yararlı olabilmek. Şu an çok konuşulan yerli teknoloji hamlesinin bir parçası olabilmek, istihdam oluşturmak, teknolojide yeni bir soluk getirmek” diyerek konuştu.

“GEREKLİ İZİNLERİMİZİ ALIYORUZ”

İstanbul’da her bölgede Martı olmadığını söyleyen Öktem, “Biz düzenli olarak talebi ölçüyoruz. İstanbul’u yakından tanıyoruz. İstanbul’da Martı’nın ihtiyaç olduğu yerlere elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Biz de bir Türk firmasıyız. Bu ülkede izin almadan hiçbir şey yapamazsınız. Biz devletimizle çok yakından çalışıyoruz. Lüzumlu izinlerimizi alıyoruz. Bütün vergilerimizi ödüyoruz. Böyle de büyümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KİMLİK DOĞRULAMAMIZI YAPIYORUZ”

Firma tarafından tespit edilen yaş sınırı 18. Fakat 18 yaşından küçük çok sayıda kişi Martı’yla seyahat ediyor. “Martı’daki talep sokaktaki insan sayısına bağlı” diyen Öktem, “Pandemi döneminde çok ciddi talep kaybı yaşadık. Sosyal mesafenin korunabildiği bir araç olduğu için insanlar talep ediyorlar. Öncelikle Martı’ya kayıt olabilmek için TC kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Kimlik numarası ve doğum tarihi doğrulaması zaten yapılıyor. Bu bizim alabileceğimiz en mühim tedbir. Buna çok hassasiyet gösteriyoruz ve bizim için çok kritik. Kanunen bu taşıtların yaş sınırı 11. Bu yaştan büyüklere yasa müsaade ediyor. Biz şirket olarak aldığımız inisiyatif burada 18 yaştan küçüklere kullandırmamak. Bununla ilgili kimlik doğrulamamızı yapıyoruz. Martı’da yaklaşık yolculuk 800 metre. Öbür taşıtların mesafesinin çok altında. 800 metrelik bir yolculuk hiçbir şeye rakip yahut alternatif değil” dedi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. Böyle saçma haberi nerden buluyorsunuz anlamıyoum. 25km hıza çıkabiliyor. Bisikletten bir farkı yok. Yakında bisikte de tehlike saçıyor dersiniz. Taksici ağzıyla haber yapmayın bence. Aklımızdaki taksici profili belli çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı