Martı Scooter kimin ? Martı uygulaması kime ait ? Nasıl kullanılır?

Avrupa ve ABD’de sıkça kullanılan elektrikli scooterların kullanımı ülkemizde de yaygınlaştı. İstanbul’da, yaşanan yoğun trafikten kaçmak, kısa mesafeleri daha kolay kat etmek için kullanılan Martı scooter uygulaması hayata geçti. Peki Martı scooter uygulaması kime ait?

İstanbul’un elektrikli scooter paylaşım platformu olan Martı, ünlü isimler dahil pek çok kişinin gözdesi oldu. Hayatı kolaylaştıran uygulamada ,kiralanan scooter ile30 dakikalık bir yürüme mesafe 10 dakikada kat edilebiliyor.

Martı Scooter kimin ? Martı uygulaması kime ait ? Nasıl kullanılır?MARTI SCOOTER UYGULAMASI KİME AİT?

Martı Scooter uygulamasının kurucusu Oğuz Alper Öktem. Geçmişte iki başarılı girişimdeneyimi olan Öktem, yurtdışında bir iş seyahati sırasında bu tarz elektrikli scooter’ları gördüğünü veilgisini çektiğini söylüyor. Oğuz Alper Öktem hikayesini şöyle anlatıyor;“Bir tane Türkiye’ye getirdim. Benim evim İstanbul’da Bostancı’da, en yakın arkadaşım Erenköy’de oturuyor. Onun evine gitmek benim için oldukça zordu. Trafik ve park sorunu var. Bu elektrikli scooter’ı kullanıp oraya 7-8 dakikada ulaştım. O an bunun ulaşımı inanılmaz derecede kolaylaştıracağını düşündüm. Fikir böyle doğdu. Önce Anadolu yakasında başladık, şimdi Avrupa yakasındayız. Ekibimiz büyüdükçe ilerliyoruz. Diğer büyük şehirlerimiz başta olmak üzere Türkiye için çalışıyoruz”

Martı’da yerli teknolojiler kullanıldığını belirten Öktem, şu an 200 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade etti. Çalınma riskine karşı scooterların kilitlenme özelliği olduğunu vurgulayan Öktem, “çevreye rahatsızlık vermemek için önlemler alıyoruz” dedi.

Martı Scooter kimin ? Martı uygulaması kime ait ? Nasıl kullanılır?UYGULAMA NASIL KULLANILIR?

Martı’yı İstanbul’da kullanmak için önce mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Kayıt olduktan sonra karşınıza bir harita çıkıyor. Size en yakın Martı’yı gösteriyor. İstediğiniz Martı’nın yanına gidiyorsunuz, scooter’daki QR kodunu uygulamada tarıyorsunuz ve scooter’ın kilidi açılıyor. Saatte en fazla 18 km hız yapabiliyorsunuz.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı