adplus-dvertising

Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ile yaşadığı tehdit iddiası sonrası merak konusu olan CEO kurucusu Oğuz Alper Öktem merak edilen isimlerden. Peki Oğuz Alper Öktem kaç yaşında, eğit,mi ne? Oğuz Alper Öktem 'in eşi kim? Martı nasıl kuruldu? Martı scooter sahibi kim? Oğuz Alper Öktem hakkında merak edilenler haberimizde...
Takip et
Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Oğuz Alper Öktem, 10 Ocak 1991 yılında Kocaeli’de dünyaya gelmiştir. 2009 yılında tam burslu okuduğu Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi’ni tamamlamıştır. Chicago Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde lisans öğrenimine başlamış ve 2012 yılında eğitimini onur derecesiyle 3 yılda tamamlamıştır. Ardından London School of Economics’te yüksek lisansına başlamış ve 2014 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimi için Londra’da bulunduğu süreçte LSE Turkish Society’de başkan olarak görev yapmıştır.

2014 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Kariyerine BluTV şirketinde Chief Operating Officer olarak devam etti. 2018 yılında kız kardeşi Seher Sena Öktem ile birlikte mikromobilite sektöründe Martı Teknoloji şirketini kurmuştur.

Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü

Oğuz Alper Öktem Aldığı Ödüller

2019 Webrazzi ödüllerinde yılın girişimcisi seçilmiştir. MediaCat dergisinin her yıl düzenlediği En Yaratıcı 50 listesinde “Şehir İçi Ulaşımına Yeni Bir Soluk Getiren Girişimci” olarak 2020 listesinde yerini almıştır. Webrazzi tarafından 2020 yılı için düzenlenen “En Yaratıcı 50” yarışmasının kazananı olmuştur.

Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi’nde tam burslu olarak okuyan Oğuz Alper Öktem, lisans eğitimini Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise Londra Ekonomi Okulu Siyasal Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. İş hayatına Deutsche Bank’ın Londra ofisinde nükleer enerji şirketleri üzerine çalışmalar yaparak başlayan Öktem, 2014 yılında İstanbul’a dönüş yaptı. Kariyerine BluTV şirketinde Chief Operating Officer olarak devam etti. 2018 yılında Martı İleri Teknoloji’yi kurdu.

AKP’li vekilin kızı ile Martı’nın CEO’su evlendi, nikah öncesinde Erdoğan ziyaret edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve AKP Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in kızı İrem Bilgiç, ‘Martı’ adlı elektrikli scooter kiralama şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Oğuz Alper Öktem ile evlendi.

Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü

Çift, nikah töreni öncesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti.

AKP’li Süreyya Sadi Bilgiç, ziyareti Twitter hesabından paylaşarak, “Kızımız İrem’i ve damadımız Alper’i nikah törenleri öncesinde kabul ederek hayır dualarını ileten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye nazik kabulleri için ailece şükranlarımızı arz ederiz” dedi.

‘DEVLET BAŞA, KUZGUN LEŞE’ SÖZLERİYLE GÜNDEM OLMUŞTU

Martı’nın CEO’su olan Oğuz Alper Öktem, YouTube’da konuk olduğu bir programda elektrikli scooter’larla ilgili düzenleme yapılmasına yönelik konuşmuştu. Öktem, “Bizim burada vatanını seven her Türk iş adamı gibi dememiz gereken şey: Devlet başa, kuzgun leşe. Devlet başımızda olduğu sürece sıkıntı olmaz. Bu regülasyon gelecek ve devlet ne derse, biz istihdam yaratmak, ülkeye faydalı olmak ve bu ülkeye faydalı olmak için elimizden geleni yapıyor olacağız. Benim bu konuda söyleyeceğim temel şey şudur: Devlet ne derse odur. Biz naçizane haddimize düşmeyerek, eğer sorarlarsa sektörümüz için doğru olduğuna inandığımız şeyleri söyleriz. Onun dışında da karar oranındır. Biz devlete baba gözüyle bakan insanlarız” sözleriyle gündem olmuştu.

Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü

Martı’nın Hikayesi

Kolektif House yatırımcıları arasında yer alan Öktem’in Kolektif House ile ilgili bir yurtdışı açılımı düşüncesi vardı. Ancak şirketin stratejisi değişince Türkiye’de büyüme kararı alındı. Bu stratejiyi geliştirirken ABD Santa Monica’da bulunan Öktem, asıl girişim fikrini burada geliştirmiştir.

Santa Monica’da deniz kıyısında bir evde kaldığı zamanlardan bir gün, sabah uyandığında evinin önünde elektrikli scooter’lara rastlamıştır. Bu scooter’lar globalde yer alan Bird şirketine aittir. Bird şirketi ilk çalışmasına tam da Öktem’in bulunduğu yer de başlamıştır. Hatta bu yüzden Öktem, dünyada mikromobilite işini ilk gören insanlardan biri olduğunu ifade ediyor. Bu tesadüfün onun için ilham kaynağı olduğunu da ekliyor.

Başlık: Blok türünü veya biçimini değiştirin Hizalamayı değiştir Metin hizalamayı değiştir Daha fazla blok aracı gösterir
2018 yılının Mart ayında Türkiye’ye geri dönen Öktem, birtakım karşılaştırmalar ve hesaplamalar sonucunda İstanbul’da bu işin kesinlikle yapılması gerektiğini düşünmüştür. Böylece İstanbul ulaşım sorununa bir çözüm olarak sunulabileceğini öngörmüştür. Diğer taraftan bu işin maddi boyutu ise 60-70 milyon dolarlık bir sermaye ile gerçekleşmiştir.

İlk başta şirketi tek başına kuran Öktem sonrasında kız kardeşinin de eklenmesi ile büyüyerek devam etmiştir. Dolayısıyla Oğuz Alper Öktem, kız kardeşi Sena Öktem ile birlikte mikromobilite sektöründe yer alan yerli Martı İleri Teknoloji şirketini kurmuştur. 2019 yılının Eylül ayında ise şirket tamamen kurulmuştur. Yaklaşık 15 mühendis ile birlikte tamamen kendi yerli teknolojiler ile üretilen bir iş olmuştur. Sonuç olarak sokağa çıkan Martı, kurulduğu dönemden beri büyüyerek devam etmektedir.

İTEO BAŞKANI İLE TEHDİR POLEMİĞİ

Elektrikli scooter şirketi Martı’nın “TAG – Tek Araçla Gidelim” platformunu duyurmasının ardından İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, bu uygulamayı “korsanlık” olarak niteleyerek yasal işlem başlatmıştı. Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun kendisini ve ailesini tehdit ettiğini iddia ederek “Bu olaydan sonra hele bu işin çözümü için bırak kariyerimi kellemi ortaya koydum, hodri meydan” dedi.

Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem kimdir, kaç yaşında? Martı’nın kuruluş öyküsü

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.