adplus-dvertising

Mars’ta bulunan gizemli kapı ile ilgili açıklama geldi!

Mars’taki “gizemli kapı” bütün dünyada merak uyandırmaya devam ediyor. İnsanlar, NASA’nın Mars uzay aracı Curiosity tarafından çekilen fotoğraflarda görülen kayaların arasında bulunan ve kapıya benzeyen bir oluşumun etkisinden hala çıkamıyor. Bilim insanları ise gizemli Mars kapısının arkasındaki gerçeği açıkladı. İşte Mars’taki gizemli kapının açıklaması…
Takip et
Mars’ta bulunan gizemli kapı ile ilgili açıklama geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mars’taki gizemli “kapıyı” gösteren bir görüntü, Mars’ta dünya dışı hayat ihtimali hakkında büyük münakaşalara yol açtı. Görüntü, Dünya’ya yakın gezegenlerde herhangi bir akıllı uygarlık olup olmadığını yahut olup olmadığını tespit eden izleri bulmaya çalışmak için sayısız araştırma yapan NASA tarafından yayınlandı. Fakat NASA’nın bu hareketi sonrası gizemli kapı sanki bir fenomene dönüştü. Bütün dünyada, sosyal medya platformlarının aşağı yukarı tamamında gizemli kapıya yönelik paylaşımlar yer almaya başladı. Gelen komplo teorilerinin ise ardı arkası kesilmedi. Bilim insanları ise görüntünün arkasındaki gerçeğe ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

İŞTE MARS’TAKİ GİZEMLİ KAPI İÇİN BİLİM İNSANLARININ AÇIKLAMALARI! ESASINDA…

Sky News’in haberine göre; Bilim insanları, daha yakından bakarsanız, Mars’taki “kapı” için basit açıklamanın esasında fotoğrafın içinde yer aldığını belirtti. Imperial College London’dan Profesör Sanjeev Gupta, The Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada, özelliğin “normal jeolojik süreçler” yoluyla oluştuğuna dair delil olduğunu gösteriyor.

Mars’ta bulunan gizemli kapı ile ilgili açıklama geldi!

Profesör Gupta’ya göre kapının içinde, kayadaki bir oyuğu gösteren derin bir çatlak yahut yarık görülüyor. Bu, hem Mars’ta hem de Dünya’da yaşanan ve son birkaç yüz milyon sene içinde herhangi bir zamanda gerçekleşmiş olabilecek bir şey.

“GARİP BİR ŞEY YOK”

NASA ile Curiosity görevinde çalışan Profesör Gupta, “Çatlaktan Mars ve Dünya’da bol miktarda var, onları üretmek için Mars depremi (marsquake) benzeri sallantılara ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı. Profesör Gupta, açıklamalarına “Görüntüde garip bir şey yok, bunlar yalnızca normal jeolojik süreçler” sözlerini de ekledi.

Söz konusu açıklamaların yer aldığı haberde, görüntünün kapıya bu kadar benzemesinde perspektifin de devreye girdiği söylendi. Habere göre NASA, görüntü aşırı derecede yakınlaştırıldığı için çatlağın tam bir kapı gibi göründüğünü belirtiyor.

ESASINDA ÇOK KÜÇÜKMÜŞ!

Haberlerin doğruluğu teyit eden bir web sitesi olan Snopes’a açıklama yapan bir yetkili, kapı benzeri boşluğun esasında bir kayadaki küçük bir çatlak olduğunu belirtti. Ekipteki bilim insanlarının açıklamalarına değinen yetkili, kapı benzeri çatlağın esasında çok küçük olduğunun ve ortalama 30 santimetreye 45 santimetre ebatlarında olduğunun altını çizdi. Bilim insanlarına göre, “Bu kaya boyunca lineer kırıklar var ve burası birkaç lineer kırığın kesiştiği yer.”

İyi haber şu ki, Mars aracı Curiosity, Mars’ta hayat arayışına devam ediyor ya da en azından orada bir zamanlar hayatın var olduğuna dair işaretler arıyor.

NASA gezgini Perseverance ise geçen sene 18 Şubat’ta Mars helikopteri Ingenuity ile beraber Jezero kraterine indi ve örnekler toplayarak elde ettiği görüntüleri Dünya’ya gönderiyor. Verilen ayrıntılara göre ise bölgeyi keşfetmek için en az iki sene harcamak gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.