adplus-dvertising

Mars’ta 94 dakika deprem oldu!

26 Nisan 2022, 21:37 tarihinde eklendi
Dünya’ya en yakın gezegen olarak bilinen Mars’ta gerçekleşen iki deprem bugüne kadar gözlemlenen en büyük iki deprem olarak kayıtlara geçti. 25 Ağustos 2021 tarihinde 4,2 büyüklüğünde ve bundan 24 gün sonra 4,1 büyüklüğünde yaşanan sarsıntılar Mars’ta kayıt altına alınan en büyük depremler oldu. Meydana gelen ikinci depremin 94 dakika sürdüğü aktarıldı.
Takip et
Mars’ta 94 dakika deprem oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“Kızıl Gezegen” olarak da isimlendirilen Mars, bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Dünyamızın komşusu konumunda bulunan Mars’ta meydana gelen depremler bilim insanlarını heyecanlandırdı.

Mars’ta gelişmeleri incelenmesiyle maksadıyla gönderilen InSight uzay aracında bulunan sismograf aracılığıyla kaydedilen deprem verileri gezegen hakkında mühim bilgiler verdi. InSight uzay aracı tarafından kaydedilen deprem verileri son olarak Mars’ta bugüne kadar belirlenen en büyük iki depremi ortaya koydu.

DEPREM TAM 94 DAKİKA SÜRDÜ

S0976a ve S1000a olarak adlandırılan depremler, sırasıyla 25 Ağustos 2021 tarihinde 4,2 büyüklüğünde ve bundan 24 gün sonra 4,1 büyüklüğünde gerçekleşti. Söz konusu depremler, Mars’ta kayıt altına alınan en büyük depremler oldu. Depremlerin Mars’ta ölçülen bütün depremlerden 5 kat daha büyük olduğu açıklandı. S1000a depremi, öbür depremlerden farklı olan bir başka özelliğe de sahipti. InSight verilerine göre deprem, tam 94 dakika sürdü.

Mars’ta 94 dakika deprem oldu!

GEZEGENİN DİĞER YARISINDAN KAYIT ALTINA ALINDI

Depremlerin gerçekleştiği bölge de ayrı bir alaka noktasıydı. Depremler, ‘Gölge bölge’ olarak isimlendirilen, InSight’ın konumuna göre gezegenin öbür yarısında bulunan bölgede gerçekleşti. Depremlerin bu kadar uzak bir bölgeden bile kayıt altına alınması, depremlerin büyüklüğünü kanıtlayan etmen oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.