Mars vebası korkunç bir pandemi yaratabilir!

Mars'tan getirilmesi düşünülen numuneler ile ilgili uzmanlar uyarıyor. Gelecek olan materyaller üzerinde yer alan mikroorganizmaların insan sağlığı açısından büyük zararlar doğurabileceği iddia ediliyor. Uzmanlar olası bir salgının sonuçlarının dünya için ölümcül olacağını savundu.
Takip et
Mars vebası korkunç bir pandemi yaratabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars‘taki kaya ve topraklardan alınan örnekleri detaylı bir biçimde test etmek için Dünya’ya getirilmesi maksadıyla beraber çalışıyor. İki kuruluş, geçen Şubat ayında Kızıl Gezegen’e inen Perseverance gezgini tarafından toplanan örnekleri almak için 2026’da bir kara aracı fırlatmayı planlıyor. Dolayısıyla, potansiyel olarak içinde yaşayan mikroorganizmaların bulunabileceği toprakla yakın bir gelecekte Dünya’ya ulaşmış olacak.

GETİRİLMELERİ BÜYÜK RİSK

NASA’nın açıklamasına göre Mars’ın bozulmamış örneklerini Dünya’ya geri döndürmek, nesillerdir bilim insanlarının en büyük hayallerinden bir oldu. Fakat, Mars’tan alınan örneklerin, Dünya için oldukça büyük riskler taşıdığını öne süren bir grup bilim insanı tarafından kurulan Uluslararası Mars Numune Dönüşüne Karşı Komite’de (ICAMSR) yer verilen Dr. Gilbert Levin bu konuda pek hevesli değil.

DÜNYA MARS MİKROORGANİZMALARINA KARŞI SAVUNMASIZ

NASA’nın 1975’ten 1983’e kadar süren Viking programında mühendis olarak çalışan Levin, Daily Star’a verdiği demeçte Kızıl Gezegen’de yer verilen mikroorganizmaların, Dünya’nın savunmasız olduğu yıkıcı bir Mars vebası pandemisine neden olabileceğini iddia etti.

“LABAROTAVURDAN KAÇMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Levin, “Numuneler güvenli kaplar içinde Dünya’ya getirilse bile, bir kısmının kabın açılacağı laboratuvardan kaçma olasılığının yüksek olabileceğinden endişeleniyorum” ifadelerini kullandı.

“BİYOLOJİK AÇIDAN KARMAKARIŞIK BİR VAZIYETTE”

Öbür taraftan ICAMSR’den bilim insanları, gökbilimci Carl Sagan’ın 1973 senesinde yayımlanan Kozmik Bağlantı isimli eserine atıftabulunarak benzer bir uyarı dile getirdi:

“Mars biyolojik açıdan karmaşık bir ortama sahip. Buradan elde edilen örnekler Dünya’daki karasal ortama nakledilirse, muazzam biyolojik hasara yol açabilecek patojenler ve organizmalar yaşanabilir.”

Öte yandan, ICAMSR Direktörü Barry DiGregorio, Mars’tan toplanan örnekleri güvenli bir biçimde getirmenin yolunun Dünya’dan önce Ay Geçidi Uzay İstasyonu’nda bekletmek olacağını belirtti. Böylece, Mars salgınlarına karşı bağışıklığı olmayan Dünyalılara enfeksiyon salınma riski olamadan numuneler üstünde çalışılabilir.

“NUMUNELER MARS YÖRÜNGESİNDE BIRAKILABİLİR”

DiGregorio, “Dünya’nın biyosferinin yüzde 100 korunmasını garanti etmenin tek yolu budur” şeklinde konuştu. Bununla beraber ESA, numuneleri Dünya’daki laboratuvarlara hemen getirmenin acil bir gerekliliği olmadığını söyleyerek son raporlarından birinde “Alınan örnekleri kararlı bir Mars yörüngesinde bırakmak mümkün olan birkaç alternatif stratejiden biridir” açıklamasını yaptı.

SON TEKNOLOJİ ARAÇLAR MARS’A TAŞINAMIYOR

Fakat, sadece Dünya üstündeki laboratuvarlar, Mars’ın jeolojisi ve tarihi ile ilgili neticelere varmaya izin verecek lüzumlu bütün testleri yürütmek için gelişmiş ekipmana sahip. NASA’nın gezegen bilimi direktörü Lori Glaze, “Şu anda Mars’a taşıyamayacağımız son teknoloji laboratuvar araçlarıyla çalışıyoruz. Bu yüzden Mars’tan alınan örnekleri belki onlarca sene boyunca inceleyerek yeni bilgiler edinmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.