Mars Gezegeninde Su Var mı?

16 Nisan 2022, 00:08 tarihinde eklendi
Mars gezegeninde su var mı? Bu pek olası olmayan bir soru gibi görünüyor, ancak son keşifler kızıl gezegen hakkındaki merakımızı artırdı.
Takip et
Mars Gezegeninde Su Var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birincisi, yörüngedeki sondalar ve yer tabanlı teleskoplar tarafından Kızıl Gezegende metan tespit edildi. Yeryüzünde metan, mikroplar tarafından bol miktarda üretilir. Bununla birlikte, Mars’taki metan, gezegenin kabuğundaki kimyasal reaksiyonlar ve volkanik aktivite ile de üretilebilir. Bu keşif, NASA’nın Mars’taki metanın yeraltı mikropları tarafından üretildiği sonucuna varmasına yol açtı.

Mars Gezegeninde Su Var mı?

Araştırmalar Mars gezegeninde buz örtüsünün altında sıvı su olduğunu gösteriyor. Ancak, gezegendeki yaşamı sürdürmek için bu suyun aşırı derecede tuzlu olması gerekir.

Mars Gezegeninde Su Var mı?

Mars’taki bilim adamları, gezegendeki suyun tarihini anlamak için çalışıyorlar. Son araştırmalar, gezegenin güneydeki buzulunun bir zamanlar oldukça ıslak bir yer olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, yaklaşık 3 milyar yıl önce buharlaştı. Bununla birlikte, Mars’taki suyun kökenini çevreleyen hala birçok gizem var. Bilim adamları ayrıca suyun nereye gittiğini ve gezegende bir zamanlar sıvı suyun var olup olamayacağını tartıştılar. Hatta 2 milyar ve 2.5 milyar yıl önce Mars’ta akan suyun kanıtını bile buldular.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.