Marmara’da deniz salyası istilasını çözüm aranıyor!

Marmara Denizi’nde her geçen gün artarak devam eden müsilajı (deniz salyası) çevre felaketine sebep oluyor. Konu ile ilgili bilim insanları Marmara Denizi'ne açılarak inceleme başlattı.
Takip et
Marmara’da deniz salyası istilasını çözüm aranıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Denizi’ni boğan müsilajı (deniz salyası) araştırmak üzere araştırma gemisi R/V Alemdar ile Doğu Marmara’ya açılan bilim insanları, 20 sene öncekinden çok farklı kendisini yenileyen bir müsilaj istilası meydana geldiğini söyledi.

Marmara Denizi’ne bir çevre felaketine dönüşen müsilaj problemini çözmek için bilim insanlarının çalışmaları sürüyor. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde görevli bilim insanları tehdidi yerinde görmek ve bilimsel inceleme yapmak için Türkiye’nin en eski araştırma gemisi R/V Alemdar ile Doğu Marmara’ya açıldı.

Enstitüde görevli deniz biyoloğu Dr. Öğretim Mensubu Sibel Zeki’nin liderliğinde, Doç. Dr. Hüsne Altıok, Dr. Öğretim mensubu Tuba Ünsal, Dr. Öğretim mensubu Güzün Gül, Araştırma Görevlileri İrşad Bayırhan, Yaprak Gürkan ve Dalida Belikoğlu’dan oluşan bilim ekibi, 64 metre boyundaki R/V Alemdar ile İzmit Körfezi’ni taradı.

Haydarpaşa limanından yola çıktıkları anlardan itibaren müsilajla karşılaştıklarını belirten Dr. Sibel Zeki, Prens Adaları’nın arkasından geçerken karşılaştıkları manzara ile şaşırdıklarını belirtti. Dr. Sibel Zeki, Ocak ayından beri etkisini sürdüren müsilaj yoğunluğun Sedef Adası’nda had safhaya ulaştığını ve deniz ekosistemi için çok mühim habitatları barındıran Adalar’ın dibine çöktüğünü tespit ettiklerini belirtti.

İzmit Körfezi’ndeki geniş bir alandan aldıkları örnekleri inceleyeceklerini belirten Dr. Sibel Zeki, “20 sene önceki yoğunluktan çok farklı. Çok daha yoğun ve etki kuvveti yüksek. Denizin üstünü kapladığı gibi derinlere de etkisini gösteriyor.” şeklinde konuştu. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu ise, ilk neticelerin bile kendilerini tedirgin ettiğini ve bu sene etkili olan müsilajın yüzeyden dibe kadar aynı yoğunlukta ilerlediğini belirtti.

Prof. Dr. Gazioğlu, “Prens Adaları gibi eşsiz bir ekosistemi bile etkilemiş. Yoğun süreklilikle İzmit körfezi içine kadar ilerlemiş. Bilim ekibimiz kıyı bölgelerinde bile aşırı yoğunlaşma var. Ne yazık ki farklı evrelerde oluşumlar karşımıza çıktı. Yani ne genç oluşumlar ve çürümeye yüz tutmuş oluşumlar tespit edildi. Kendilerini yenilediklerini ve çoğalmanın devam ettiğini düşünüyoruz.

Marmara Denizi’nin kuzeydoğusu ve İzmit Körfezi’ni kapsayan bir seferle örnekler aldık. Temel oşinografik gözlemler; sıcaklık- tuzluluk, akıntı verileri, su kolonunda çözünmüş oksijen, besin elementleri gibi ayrıntılar üstünde incelemeler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Washington Post gazetesi, deniz salyası olarak bilinen müsilajın yeni bir oluşum olmadığını ama iklim değişikliğiyle yükselen deniz sıcaklıklarının artışı körüklediğini belirttiğinin altını çizdi. Marmara Denizi’nin aşırı kirlendiğini vurgulayan ABD gazetesi balıkçıların 5 aydır bu problemle mücadele ettiğini ve dalgıçların 30 metre derinliğe kadar müsilajın etkisini görüntülediğini yazdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.