adplus-dvertising

Marmara Üniversitesi hacklendi! binlerce bilgi çalındı iddiası…

Marmara Üniversitesi'nde hacker şoku! 17 yaşında olduğunu söyleyen bir bilgisayar korsanı sistemlere girerek 5 bin 698 kişinin bilgilerini çaldığını iddia ederek yetkilileri uyardı. YUBA takma isimli bilgisayar korsanı iletişime geçilmesi halinde açığı söyleyeceğini de yazdı.
Takip et
Marmara Üniversitesi hacklendi! binlerce bilgi çalındı iddiası…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Üniversitesi’nin verileri 17 yaşındaki bir hacker tarafından ele geçirildi. 5 bin 698 kişinin verilerini ele geçiren ‘YUBA’ adlı bilgisayar korsanı SMS ile yetkileri uyararak “Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın” şeklinde konuştu. Öte yandan veri ihlaline yönelik inceleme başlatıldı.

Marmara Üniversitesi hacklendi! binlerce bilgi çalındı iddiası…

HESAP KORSAN TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ

Veri sızıntısının bu seferki adresi Marmara Üniversitesi oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) yayınladığı ‘veri ihlali bildirimi’ne göre, 15 Eylül’de üniversitenin Bilgi Yönetim Sistemi içerisinde bulunan SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabı, 17 yaşındaki ‘YUBA’ rumuzlu bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildi.

5 BİN 698 KİŞİNİN VERİLERİ ÇALINDI

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre ele geçirilen ve yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olan hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı tanımı yapıldığı da belirlendi. Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı tespit edildi. Sızıntının bildirilmesinin sonrasında KVKK, Marmara Üniversitesi’nce yapılan ihlal bildirimini ilan ederken ihlale ilişkin inceleme başlattı.

“AÇIĞI SÖYLEYEYİM, KAPATIN”

Üniversitenin veri sistemini hack’leyen ‘YUBA’nın SMS ile yetkilileri uyardığı gün yüzüne çıktı. ‘YUBA’ mesajında yetkililere şu şekilde seslendi:

“Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Ancak devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Yalnızca web sitesinde açık buldum ve hackledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.