Marmara depremi için korkutan tsunami raporu!

TBMM’de deprem sebebiyle oluşabilecek zararların en aza indirilmesi için kurulan komisyonun hazırladığı raporda, deprem sonrası Marmara kıyılarında tsunaminin oluşabileceği ayrıntısı dikkat çekti. Raporda daha önce 2 metrelik dalgaların görüldüğü söylenirken, oluşan dalgaların 10 dakika içinde kıyıya vuracağı ve özellikle Doğu Marmara’nın bu vaziyetten etkileneceği ifade edildi.
Takip et
Marmara depremi için korkutan tsunami raporu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Tedbirlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi için Alınması Gereken Önlemlerin Tespit Edilmesi Maksadıyla Kurulan Araştırma Komisyonu’nun,16 Temmuz’da da Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sunduğu 522 sayfalık raporda, Türkiye’de deprem ardından oluşabilecek tsunami tehlikesine dikkat çekildi.

“TSUNAMİ TEHDİDİNE AÇIK”

Milliyet’in haberine göre, tsunamide ilk dalganın hasar vermeyen ‘centilmen’ sonrasında gelenlerin ‘yıkıcı’ olarak belirlendiği raporda, “Ülkemiz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi kıyılarının yoğun kullanımı ve yüksek sismik etkinlik ile beraber tsunami tehdidine açıktır” denildi. Bugüne kadar Türkiye’nin 136 tsunami yaşadığı söylenen raporda, 2017’deki Bodrum-Kos tsunamisi ile 30 Ekim 2020’de Seferihisar açıkları ve Samos Adası’nın kuzeyinde yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem neticesi bir can kaybı ve yaralanmalara neden olan tsunaminin son iki örneği yarattığı ifade edildi.

1999 SENESINDE 2 METREYİ AŞAN DALGALAR KAYDEDİLMİŞ

Bütün tsunamilerin İstanbul Marmara Denizi öncelikli olmak üzere, İzmir, İskenderun, Fethiye ekseninde etkili olduğu aktarılan raporda, Marmara’nın tsunami potansiyelinin yüksek olduğu, 1999’daki depremde Tütünçiftlik, Hereke ve Değirmendere bölgelerinde 2 metreyi aşan dalgalar tespit edildiği kaydedildi. “Incelemeler Marmara Denizi’nde tarih boyunca 30’un üstünde tsunami dalgasının oluştuğunu göstermektedir” ifadeleri kullanılan raporda, şu öngörülere yer verildi:

10 DAKİKADA KIYIDA

“Marmara Denizi için yapılan modelleme çalışmaları ilk tsunami dalgasının deprem oluş zamanından sonraki 10 dakika içinde en yüksek tsunami dalgasının da 60-90 dakika arasında kıyılara varacağını göstermektedir. Adalar başta olmak üzere Doğu Marmara’nın daha yüksek tsunamiye maruz kalacağı öngörülmektedir.”

Raporda, Türkiye’de Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Tsunami Erken Uyarı Sistemi kurulması çalışmaları yürüttüğüne değinilirken, “Bölgesel Deprem Tsunami İzleme Merkezi” marifetiyle, 5.5’ten büyük depremlerin tsunami yaratma olasılığının 7/24 gözlemlenip, incelendiği bildirildi.

TAHLİYE VE MÜDAHALE PLANI

Raporda, olası tsunamiye karşı çözüm önerileri şu şekilde sıralandı:

  • AFAD başta olmak üzere alakalı bütün birimlerin; kıyı yerleşimleri için tehlike ve risk tespit edilme, hasar görebilirlik, tahliye planları ve acil eylem planları yapması; bu kapsamda, kıyı yerleşimlerinde tsunamiye karşı yapısal ve yapısal olmayan tedbirlerin tespit edilmesi ve uygulanması gerekmekte.
  • Deniz tabanına sismometreler yerleştirilmeli, yaygınlaştırılmalı.
  • Marmara Denizi’ndeki olası tsunami tehlikesi araştırılmalı ve kıyıların tsunami tehlike haritaları hazırlanmalı.
  • Marmara, Ege ve Akdeniz’de Tsunami Erken Uyarı Sistemi kurulmalı.
  • Kritik kıyı tesisleri için tsunami tehlike, hasar görebilirlik ve risk hesapları yapılmalı, bu tesisler için tsunami etki ve zararlarının en aza indirilmesi konusunda tesise özel tedbirler geliştirilmeli.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.