Marmara Denizi’nden tehlikeli gaz çıkışı başladı!

Marmara Denizi’ndeki müsilaj felaketi sürerken, şuanda de Çınarcak Çukuru’nda ölümcül hidrojen sülfür gazı oluştuğu belirlendi. Prof. Dr. Nuray Çağlar, hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisinde yeni bir döneme geçildiğinin delili olduğunu belirtti.
Takip et
Marmara Denizi’nden tehlikeli gaz çıkışı başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Müsilaj (deniz salyası) felaketine çözüm için Marmara Denizi’nde bilim seferi düzenleyen akademisyenler, 1270 metre derinliğindeki Çınarcık Çukuru’nda ölümcül hidrojen sülfür oluştuğunu tespit etti.

750 metre derinden robot yardımıyla alınan suda çürük yumurta kokusu saptayan ekipten Prof. Dr. Nuray Çağlar, “Çözünmüş oksijenin normal değerin altında olması bizi tedirgin ediyorken karşımıza hidrojen sülfür çıktı. Yani canlı hayatını yok edecek çözünmüş gaz Marmara Denizi’nde belirlendi. 2019 yıında aynı çukurda bu gaz yoktu. Bu tespit, felaketin büyüklüğünü kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

‘ÜZÜCÜ NETICELER GELDİ’

4 aydır Marmara Denizi’ni etkisi altına alan deniz salyasına çözüm yollarını arayan bilim insanlarının açık denizde yaptığı son sefer, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Türkiye’nin en büyük ve donanımlı araştırma gemisi Alemdar II ile yapıldı. Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş’ıb haberine göre; 12 bilim insanı, ilk incelemelerini İstanbul Boğazı Beykoz açıklarında yaptı. Daha sonra gemi, enstitü tarafından uzun senelerdir takip edilen 1270 metre derinliğindeki Çınarcık Çukuru’ndaki istasyona yöneldi.

Marmara Denizi’nden tehlikeli gaz çıkışı başladı!

Marmara Denizi’nin bu noktasında hidrojen sülfürün(sülfitli bileşikler) kaydedilmesi seferin en mühim ve çarpıcı neticesi oldu. Deniz suyunda söz konusu bulguları destekleyen fiziksel ve kimyasal bulgular ölçümlendi. Prof. Dr. Çağlar, deniz ekosisteminin sağlıklı olup olmadığının en net gözlemlendiği istasyonlardan Çınarcık çukurunun derinliklerinde belirlenen hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisinde yeni bir döneme geçildiğinin delili olduğunu belirtti.

GAZ YOĞUN OLARAK VAR’

2019 Mayıs ve Ekim aylarında iki defa geldikleri Çınarcık çukurunda hidrojen sülfüre rastlamadıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çağlar, “Deniz salyası, aşağı doğru çöktüğü derinliklerde ve farklı metrelerden alınan örneklerde gözlemlendi. Hidrojen sülfür, denizde yeterli oksijen kalmayınca oluşur. Bu vaziyet 45C kodlu istasyonda 500 metreden itibaren derinliklere doğru hidrojen sülfür olduğunu açıkça gösteriyor. Laboratuvar araştırmalarımızda hidrojen sülfürün oluşum sebeplerini bulmaya çalışacağız. Bilimsel makalemizle tespitlerimiz sunacağız” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çağlar, “Sağlıklı bir ekosistemde görülmesinin arzu edilmediği bir çözünmüş gaz olan hidrojen sülfürün bir litrede 2-2.5 mg oranında bulunması zaten oldukça kritik seviyelerde olan deniz suyunun kimyasal niteliklerinin bozulduğunu gösterdi” dedi.

‘EKOLOJİ İÇİN ALARM ÇANLARI ÇALIYOR’

Enstitü müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu ise, uzun süredir takip ettikleri istasyonda karşılaşılan hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisi için alarm çanlarının çaldığını doğruladığını vurguladı. Prof. Gazioğlu, “Ölçümlerin tekrar edilmesi ve hidrojen sülfür gibi kimyasal ve fiziksel değişimlerin kayda alınması geleceğimiz için mühim. Ekolojik modellemelerin bu gerçeklikle yenilenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.