Marmara Denizi’nden sonra sıra Karadeniz’de denizler ölüyor!

İklim değişikliği sebebiyle Karadeniz’de son 60 senede deniz suyu sıcaklığının 2 derece arttığını söyleyen ODTÜ’lü biliminsanları, tedbir alınmadığı takdirde ekosistemi bozulacak Karadeniz için ‘Çok geç olacak’ uyarısı yaptılar.
Takip et
Marmara Denizi’nden sonra sıra Karadeniz’de denizler ölüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu liderliğinde, Ezgi Şahin Yücel, Valeria Ibello ve Mustafa Yücel’in katkılarıyla “İklim Değişikliği, Ekosistem Servisleri ve Bölgesel Yönetim Stratejileri” konulu bilimsel bir araştırma yapıldı.

Incelemede, küresel ısınma sebebiyle son 60 senede Karadeniz’de deniz yüzey suyu sıcaklığının 2 dereceye yakın arttığı ve iklim krizine tedbir alınmazsa bu sıcaklığın artarak devam edeceği belirlendi. Incelemeyi değerlendiren Salihoğlu, Avrupa’daki denizlerin iklim değişikliğinden farklı biçimlerde etkilendiğini belirtti.

Karadeniz’in, iklim değişikliği ve ‘çoklu baskılar’ diyerek isimlendirilen insan baskılarından en çok etkilenen denizlerin başında yer aldığını söyleyen Salihoğlu, “Karadeniz’deki sıcaklık artışı mevsimsel farklılık göstermektedir. Yaz mevsiminde sıcaklık artışının kış aylarına göre daha çok olduğu gözlenmektedir” diyerek konuştu.

Marmara Denizi’nden sonra sıra Karadeniz’de denizler ölüyor!

OKSİJENSİZ SU YÜZEYE ÇIKIYOR

Prof. Dr. Salihoğlu, Karadeniz’de yüzeyin altındaki soğuk ara tabakada bir su kütlesi olduğunu anlatarak, şu şekilde devam etti: “Küresel ısınma sebebiyle bu su kütlesi ısınıyor. Isınma sebebiyle su kütlesinin ortadan kaybolduğunu belirledik. Bu vaziyet, dramatik neticeler ortaya çıkaracak. Su kütlesinin ısınması sebebiyle Karadeniz’in tüm akıntı sistemi, ekosistem yapısı değişecek. Bu vaziyet Karadeniz’de oksijensiz suların daha yüzeye yaklaşmasına neden oluyor. Öte Yandan deniz canlıları bu vaziyetten çok olumsuz etkilenecek. Karadeniz’de deniz canlıları ortalama 100 metrenin altında yaşayamıyor. Soğuk ara tabakanın kaybolması ve oksijensiz suyun yüzeye yaklaşması Karadeniz’de tehlike çanlarının çalması manasına geliyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.