Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Gelen bir son dakika haberine göre; Deniz salyasının öldürdüğü Marmara’dan kötü bir haber daha geldi: 110 metre derinde rastlanan hidrojen sülfürün, 34 metre derinliğe kadar çıktığı görüldü.
Takip et
Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara’dan bir kötü haber daha geldi. Deniz salyasına çözüm aramak için R/V Alemdar II araştırma gemisiyle Marmara Denizi’ne açılan İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü uzmanları, Karamürsel’de daha önce 110 metre derinde rastlanan hidrojen sülfürün, 34 metre derinliğe kadar ulaştığını gördü.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Bilimsel seferin lideri kimyasal oşinograf Prof. Dr. Nuray Çağlar, “İzmit Körfezi’ne yabancı olmayan bu gazın 110 metrelerden şimdilerde 34 metreye kadar çıkması bizi düşündürüyor. 34 metrede litrede 2 miligram olan hidrojen sülfür 157 metreden sonra 4,5 miligrama kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Marmara Denizi’ni etkisi altına alan deniz salyasına çözüm yollarını arayan bilim insanlarının açık denizde yaptığı son sefer, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü tarafından Türkiye’nin en büyük ve donanımlı araştırma gemisi R/V Alemdar II ile gerçekleşti.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Enstitü tarafından uzun senelerdir takip edilen 45C kodlu 1270 metre derinliğindeki Çınarcık Çukurundaki istasyonda gelişmiş oşinografik ekipmanlarla yapılan ölçümlerde canlı hayatını yok eden hidrojen sülfür belirlenmişti.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Seferin lideri kimyasal oşinograf Prof. Dr. Nuray Çağlar, iklim değişikliğinin etkilerinin de gözlendiği istasyonda hidrojen sülfürün tespit edilmesinin sonrasında gittikleri İzmit Körfezi’nde de benzer neticeler elde ettiklerini söyledi.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Prof. Dr. Çağlar, İzmit Körfezi’nin Karamürsel açıklarındaki İZ-17 adlı ölçüm istasyonunda gelişmiş cihazlarla yaptıkları incelemelerde 34 metreden itibaren hidrojen sülfür tespit ettiklerini belirtti. Körfezin orta baseni olan Karamürsel açıklarındaki 150 metre derinliğe gönderilen cihazların 34 metreden sonra hidrojen sülfürü belirlediklerini vurguladı.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Prof. Dr. Nuray Çağlar, “Körfezde hidrojen sülfürün varlığı yeni değil. 1999 depreminin sonrasında 1 sene süren çalışmalarımızda 110 metreden sonra varlığını tespit etmiş ve bilimsel makale olarak sunmuştuk. R/V Arar ile 30 istasyondan aldığımız örneklemelerle hidrojen sülfürden bahsetmiştik.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

İzmit Körfezi’ne yabancı olmayan bu gazın 110 metrelerden şimdilerde 34 metreye kadar çıkması bizi düşündürüyor. 34 metrede litrede 2 miligram olan hidrojen sülfür 157 metreden sonra 4,5 miligrama kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Ölçüm istasyonunda öte yandan müsilaj tabakalarının da yüzeyden dibe doğru çökeldiğini gözlemlediklerini belirten Prof. Dr. Nuray Çağlar, “Organik madde yani müsilaj çözülürken sudaki çözünmüş oksijeni tüketiyor. İzmit Körfezi, Marmara denizi sularıyla yenileniyor ama hidrojen sülfür ortadan kalkmıyor. Henüz yazın başında olmamız ilerleyen süreçte bozulmanın hızlanacağını işaret ediyor. Oksijensizlik artabilir hatta kalıcı olabilir” uyarısını yaptı.

Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı! Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı! Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı! Marmara Denizi’de tehlikeli gaz çıkışı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.