adplus-dvertising

Marmara Denizi yine turuncuya büründü: Bu kez denizanaları da var

Marmara Denizi’nin Tekirdağ kıyıları plankton çoğalması neticesi turuncu tonlara boyandı. Turuncu renkle birlikte suda denizanaları da görüldü.
Takip et
Marmara Denizi yine turuncuya büründü: Bu kez denizanaları da var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her sene bu mevsimlerde plankton çoğalması neticesi turuncu tonlara bürünen Marmara Denizi’nin Tekirdağ kıyıları gene aynı renge büründü. Turuncu tonların yanı sıra kıyılarda beyaz denizanalarının da çoğaldığı gözlendi. Denizde turuncu rengi ilk defa gören kimi vatandaşlar vaziyeti şaşkınlıkla izlerken, vaziyete alışkın olan bazı vatandaşlar da her sene bu şekilde manzaralarla karşılaşabildiklerini, doğa olayı olduğundan dolayı buna engel olunamayacağını aktardı.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, “Nisan ve Mayıs aylarında havaların ısınmasıyla birlikte genelde biz bu turuncu renk ile karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımızın hiçbir sıkıntı yaşamadan günlük ve taze balıklarını yesinler” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi yine turuncuya büründü: Bu kez denizanaları da var

“Her yıl olan bir olay”

Kimi vatandaşlar da, “Bu her yıl olan bir şey. 80’lerde, 70’lerde sürekli olan bir şey. Bu müsilaj falan değil yani. Yosunların sıcaklıklarla attığı bir olay. 1 ay sonra bir şey kalmayacak” şeklinde konuştu.

“Doğanın bir yasası”

Bazı vatandaşlar ise “Her yıl olan bir mevzu. Bizim bildiğimiz bu deniz analarının yumurtlama dönemi var. Mayıs ayına doğru geçiyor. Müsilaj olmadığını zannediyorum. Bu Şekilde kıyı boyunca Altınova, Barbaros ve Şarköy’e doğru gidiyor. Açıklarda yok ama kıyılarda oluyor. Daha sonra kayboluyor. Bundan sonra müsilaj gelir mi bilemem. Bu da doğanın yasası olacak bunlar. Buna ne belediye, ne hükümet, nede devlet engel olamaz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.