adplus-dvertising

Marketlere KDV baskını! İndirim yapmayanlara ceza yağdı…

Son dönemde gıda fiyatlarındaki yükselişler sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Ve 30 sektörde saha denetimi yaptı. Bakanlık, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele maksadıyla denetimlere başladı.
Takip et
Marketlere KDV baskını! İndirim yapmayanlara ceza yağdı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı gıda fiyatlarındaki artış sonrası düğmeye bastı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, piyasadaki fiyatları mercek altına alan Bakanlık, birçok sektöre ilişkin yaptığı ayrıntılı risk analizleri çerçevesinde ülke geneline yönelik denetim planları hazırladı.

Marketlere KDV baskını! İndirim yapmayanlara ceza yağdı…

GIDA, YAĞ, ŞEKER

Denetim planları doğrultusunda faaliyet alanlarıyla ciro büyüklükleri dikkate alınarak Bakanlık risk analiz sistemleri neticelerine göre tespit edilen gıda, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat malzemeleri, alkollü içecek, tütün ürünleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti gibi 30’a yakın sektörde faaliyet gösteren mükelleflerin adreslerinde saha denetimi çalışması icra edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin talimatıyla temel ihtiyaç ürünlerinde KDV indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım kuvvetlerini artırmak ismine alınan kararların etkinliğini azaltacak yönde uygulamalar yapan şirketler belirlenerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek maksadıyla denetimler artırıldı.

Gıda sektörüne yönelik denetimlerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak ürünlerde imalat yerinden nihai tüketicilere ulaşma aşamasına kadar arz–talep dengesiyle uyuşmayacak spekülatif fiyat artışının olup olmadığı hususuna özellikle bakıldı.

KDV oranlarının doğru uygulanıp uygulanmadığı başta olmak üzere özellikle belge düzenine uyum konusuna azami dikkat edilen denetimlerde, fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler neticesinde ne kadar ürün üretildiği kontrol edildi. Bu kapsamda ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu yerlerde sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yapıldığı belirlenen işletmelere lüzumlu cezalar kesildi.

İş yerlerinde sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara ilişkin lüzumlu tespitler yapılarak cezai işlemler uygulandı.

DENETİMLER SÜRECEK

Bakan Nebati’nin şubatta oluşturulacağını duyurduğu Enflasyonla Mücadele Timi, fahiş fiyat artışlarına karşı denetimlerini sürdürüyor. Fahiş fiyat artışlarına karşı mücadele ve denetimler ilerleyen günlerde de devam edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.