Marketlerde ped satışı yasak mı?

10 Mayıs 2021, 10:22 tarihinde eklendi
Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışının yasaklanmasının ardından, bazı marketler ped satışı yapmamaya başladı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri açıklama yaptı.
Takip et
Marketlerde ped satışı yasak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medya üzerinden yayınlanan fotoğrafların ardından marketlerde ped satışı yasak mı sorusu gündeme geldi. Market Tedbirleri Genelgesi kapsamında zorunlu temel ihtiyaçlar hariç diğer ürünlerin satışı yasaklandı. Bazı marketlerde hijyenik ped gibi menstrüel ürünlerin de satışının yapılmadığı görüldü. Peki, marketlerde ped satışı yasak mı?

Marketlerde ped satışı yasak mı?

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Market Tedbirleri Genelgesi ile zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyeceği açıklandı. Marketlerde satılmasını engellemek için bant çekilen ürünler arasında hijyenik pedlerin de yer aldığı, menstrüel ürünlerin satışının yapılmadığı görüldü.

Yeni alınan kararlarla birlikte, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç sabun, hijyenik ped ve ev temizlik ürünleri (deterjan vs)yle ilgili herhangi bir kısıtlama ise genelgede net olarak yer almıyor.

Konuşmamız Gerek Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, “Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği için dev bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon gibi ürünler lüks kozmetik ürünü değil, temel ihtiyaçtır. Satış yasağının uygulanmaması gerekir” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri de pedlerin hijyenik madde kategorisine girdiğini belirterek, “Öyle bir yasak yok” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.