Marketlerde indirim bekleyen vatandaşa Ocak zammı!

TÜİK’in açıkladığı son enflasyon verileri ve elektrik, doğal gaz, akaryakıt zamları marketlerdeki indirim beklentilerini bitirdi. Tüketici dernekleri TÜİK’in açıkladığı yüzde 80’lik üretici fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını bildirdi.
Takip et
Marketlerde indirim bekleyen vatandaşa Ocak zammı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vatandaşın kurlardaki düşüşle gıdadan giyime indirim beklentisi hayal oldu. Hükümetin yılbaşında açıkladığı büyük oranlı zamlar ve doların tekrardan 14 TL’ye tırmanması sebebiyle kısıtlı sayıda yapılan indirim geri alınırken, etiketlerdeki değişim de tekrardan hızlandı. Tüketici dernekleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yüzde 80’lik üretici fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını açıkladı.

Merkez Bankası’nın geçen ay aldığı faiz indirim kararı ile 18 TL’ye fırlayan dolar gıdadan tekstile, arabadan elektronik eşyaya kadar bir çok üründe yüksek fiyat artışlarına neden olmuştu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur garantili mevduat açıklaması ile bir günde 10 TL’ye gerileyen dolarla beraber vatandaşta da yapılan zamların geri alınması beklentisi oluşmuştu. Birkaç zincir markettten, birkaç üründe yüzde 30 oranında zam açıklaması geldi ama devamı gelmedi. Aksine yılbaşında birbiri ardına açıklanan büyük zamlarla indirimin yerini tekrardan fiyat artışları aldı.

Yüzde 80 çıkan Yurtiçi Üretici Enflasyonu’na (Y-ÜFE), doların 14 TL sınırına dayanmasına ve her gün gelen akaryakıt zamlarına karşın indirim gelmesinin imkânsız olduğunu belirten Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal, marketler indirim açıklaması yaptıktan sonra elektrik, doğalgaz, akaryakıt, vergi, köprü geçiş ücretleri gibi bir çok maliyet kalemlerinde artışlar gerçekleştiğini hatırlattı.

Ocakta yeni zamlar gelecek

Raflardaki fiyatların daha da artacağını belirten Koçal, “TÜİK’in Y-ÜFE’si ocak ayı içinde yansıyacak raflara. Siz marketlere fiyat indir diyorsunuz ama tüm maliyet kalemlerine zam yapıyorsunuz. Bu şartlarda bir indirim bekleyemezsiniz. Siz üreticiyi de küstürdünüz. Çiftçinin ineğine, traktörüne haciz koyarak mazotuna senede 46 kere zam yaparak marketteki fiyatların düşmesini bekleyemezsiniz” şeklinde konuştu.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar da köklü değişiklikler yapılmadan fiyatlarda indirim beklenemeyeceğini belirtti. Özellikle tarım ve gıda ürünlerinde aracıların da fiyatların artmasına sebep olduğunu söyleyen Çakar, şu şekilde konuştu:

“Tarladaki ürün markete gelene kadar neredeyse beşe katlıyor fiyatını. Bu aracılık sistemi bitmeden, ürün satış kooperatifleri sistemi geliştirilmeden bu fiyatlar düşmez. Devlet kooperatifleri tekrardan özendirmeli hatta kendi eli ile kurmalı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.