Marketlerde depozitolu ambalaj, poşet uygulaması başladı!

Türkiye'de marketlerde depozito uygulamasına başlanıyor. Bugün itibarıyla yeni bir dönem başladı. Doğayı korumak ve çevre kirliliğini düşürmek için uygulanan ‘ücretli poşet’ uygulamasının sonrasında kâğıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlar için Depozito Sistemi devreye alındı. İşte tespit edilen depozito ücretleri…
Takip et
Marketlerde depozitolu ambalaj, poşet uygulaması başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Depozito Sistemi kapsamında alışverişte aldığı ürünün fiyatına ek olarak bir depozito bedeli ödeyecek olan vatandaşlar, kullandıkları yahut tükettikleri ürünün ambalajını iade ettiklerinde depozito bedelini geri alacak.

Yeni uygulamaya göre ürünlerini depozitolu ambalajlar ile piyasaya sürenler, tespit edilen çerçevede bir depozito sistemi kuracak. Öte Yandan, depozito uygulama planı tespit ederek ve bunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının onayına sunacak. Uygulamanın başlamasıyla beraber ürünü piyasaya sürenler, tahsil edilen ve geri ödemesi planlanan bedellere ilişkin mali kayıtları tutacak. Bu kayıtlar çerçevesinde depozito bedeli tahsil edenler borçlu sayılırken, vatandaşlar da alacaklı kabul edilecek.

Sabah’ın haberine göre; Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da Türkiye Çevre Ajansı eliyle ürünlerin satışından, geri dönüşümüne kadar süregelen bütün aşamaları takip edecek.

ÇEVREYİ KORUYACAK

Devreye giren depozito uygulamasıyla senelik 1 milyon ton ilave atığın çevreye dağılmasının önüne geçilmesi bekleniyor. Bu yolla çevre korunurken, karbon emisyonunun 260 bin tondan fazla azaltılması düşünülüyor. Atıkların çöp olmadan endüstrinin hammadde tedarikine destek sağlaması ve dönüşümde yeni istihdam öngörülürken, bütün aşamalarıyla ekonomiye senede 4 milyar lira katkı sağlanması planlanıyor. Şu ana kadar yalnızca Sıfır Atık uygulaması ile 24.2 milyon ton atık ekonomiye kazandırılırken, 3 milyon ton sera gazı salımı önlendi ve 265 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı.

DEPOZİTO TUTARLARI BELLİ OLDU (Kuruş)

PLASTİK AMBALAJ:

İçecek ambalajları (0,33 litreye kadar): 1.48
İçecek ambalajları (0,3301-0,75 litre arası): 2.8
İçecek ambalajları (0,7501-1,5 litre arası): 4.3
İçecek ambalajları (0,501 litre üstü): 5.8 METAL AMBALAJ:
İçecek ambalajları: 4.3

KOMPOZİT AMBALAJ:

Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,25 litreye kadar): 1.48
Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,2501-0,5 litre arası): 2.8
Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,501 litre üstü): 5.8

CAM AMBALAJ

İçecek ambalajları (0,25 litreye kadar): 1.48
İçecek ambalajları (0,2501-0,5 litre arası): 2.8
İçecek ambalajları (0,501-1 litre arası): 4.3
İçecek ambalajları (1,01- 5 litre arası): 7
İçecek ambalajları (5,01 litre üstü): 14.8

AHŞAP AMBALAJ: 14.8

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.