Marketlerde depozito iade uygulaması 2 ay sonra başlayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sıfır atık Projesi ile 24.2 milyon ton atığın ekonomiye kazandırıldığını belirterek, 2022 Ocak ayı itibarıyla marketlerde depozito iade uygulamasına geçileceğini açıkladı. Peki Marketlerde depozito iadesi uygulaması nedir? Marketlerde depozito iadesi uygulaması nasıl hayata geçecek?
Takip et
Marketlerde depozito iade uygulaması 2 ay sonra başlayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çevre kirliliğini ve doğanın yükünü azaltmak için getirilen ücretli poşet uygulamasının ardından şimdi de kağıt, plastik ve metal kullanarak yapılan ambalajlarda depozito sistemi geçerli olacak. uygulama 2022 Ocak ayı itibarıyla başlayacak.

MARKETLERDE DEPOZİTO İADESİ UYGULAMASI NEDİR?

Uygulamaya göre, kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlar markete iade edildiğinde ücreti geri alınabilecek.

Ücretli poşet uygulamasıyla, poşet tüketiminin yüzde 75 azaldığını söyleyen Bakan Kurum, ”Poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik.” dedi.

Depozito iadesi uygulaması ile ekonomiye yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşa istihdam sağlanacak.

Depozito yönetim sistemini 2022 ocak ayı itibarıyla başlatacağız”

Komisyonda milletvekillerine sunum yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’ni geri dönüşüm projesi olarak görmediklerini belirterek, “Sıfır Atık Projemiz aldığı uluslararası ödüllerle bugün artık sınırları aşan uluslararası bir projeye dönüşmüş durumdadır.

Şu ana kadar 116 bin kurum binamızda sıfır atık sistemini kurduk ve uyguluyoruz. 24.2 milyon ton atığı ekonomimize kazandırdık. 3 milyon ton sera gazı salımını önledik. 265 milyon ağacımızı kurtardık. Yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 22,4’e çıkardık. 30 milyar liralık ekonomik kazanç sağladık. İnşallah bu hızla atıkların geri kazanım oranını 2023’te yüzde 30’a çıkaracağız.

Plastik poşet kullanımının yüzde 75 azaldığının altını çizen Bakan Kurum, “Poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik.

Türkiye Çevre Ajansı’mız ile depozito yönetim sistemini kuruyoruz. Online merkezi veri sistemini ve internet bağlantılı depozito iade makinalarımızı hazırlıyoruz. Uygulamayı 2022 Ocak ayı itibarıyla başlatacağız. Ekonomimize yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlayacağız” diye konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.