adplus-dvertising

Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”

Market fiyatlarına organize şekilde yapılan zam yazışmaları gün yüzüne çıktı. Rekabet Kurumu’ndan 2.7 milyar ceza alan 5 zincir marketle 1 tedarikçinin beraber hareket ettikleri yazışmalara da yansıdı. Yazışmalarda bir tedarikçi, zam yapmayan marketleri uyarıyor, sık sık fiyatlar için ’organize olalım’ çağrısı yapıyor.
Takip et
Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 3

Son dakika haberleri… Beş zincir marketle bir tedarikçi firmaya kesilen 2,7 milyar liralık cezanın gerekçeli kararı belli oldu. Rekabet Kurumu’nun sitesinde yayınlanan kararda 5 zincir marketin tedarikçilerle beraber hareket ettikleri WhatsApp ve mail yazışmalarına da yansıdı. Yazışmalara göre tedarikçiler aracılığı ile zincir marketlerdeki fi yatlar ve zamlar için beraber hareket edilmiş. Bir yağ tedarikçisi çalışanının zincir marketlerle yazışmasında fi – yat etiketleri konusunda sık sık ’organize olalım’, ‘beraber hareket edelim’ ifadesi dikkat çekiyor.

Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”

‘ORGANİZE OLALIM’

Akşam gazetesinin haberine göre; WhatsApp grubunda yağ tedarikçisi bir fi rmanın çalışanı bir market yöneticisine “Cuma gününe organize oluyoruz biz fi yat geçişinde. Sen (….) market ve öbür tarafl arı organize eder misin?. Cuma rafa yansıyacak” diyerek yazıyor. “Tamamdır” cevabı alan tedarikçi piyasaya devamlı müdahale ediyor. WhatsApp yazışmalarında 5 litrelik ayçiçek yağının reyonda 35 lira olarak görülen etiket görselinin paylaşılması üstüne zincir market çalışanı “Güzel abi piyasa yükselirse problem yok. Bu arada raf fi yatları salı günü itibarıyla yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor” ifadesini kullanıyor.

Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”

Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”

‘YÖNETİCİYE ONAYLATTIK SIKINTI ÇIKMAYACAK’

Bunun üstüne tedarikçi çalışanı “Pazartesi 39.95 TL raf fi yatına geçiyoruz. Pazartesi sabah mail göndereceğiz size” diyor. Bunun üstüne market çalışanı “Okey salı günü itibarıyla geçmis oluruz” derken bu yazışmadan üç gün sonra başka bir market zincirini kastederek tedarikçiye “(…) market fiyatları geçmemiş” diyor. Tedarikçi ise bu mesaja atfen “1 lt var onu da geçecek merak etme” ifadesini kullanıyor. Aynı yazışmanın devamında bu defa (…) marketteki etiket fiyatları paylaşılıyor ve başka bir marketteki 1 litre yağın rafta yarın 10.95 TL olacağı söylenerek “Yarın siz de geçin lütfen. Yöneticiye onaylattık. Sıkıntı çıkmayacak. Yardımını rica ediyorum kardeşim” deniyor.

ORTAK HAREKET ETMELİYİZ

Yazışmalarda zaman zaman ortak fi yat ayarlamasında zaman zaman münakaşalar da meydana geliyor. Bir market zinciri çalışanı ile tedarikçi arasında geçen konuşma şu şekilde:
●X2 market çalışanı: Fiyatı bozuyoruz. Geri geldiğimiz tutar fark.

● Hayır sakın yapmayın. Çok sıkıntı olur. Acil 24.95 ikili fiyata çıkalım.

● X2 market çalışanı: Sıkıntıyı yapan (…) market biz değiliz. Biz toplantıda net ifade ettik. Bu oyunda yokuz.

● Ama dahil oluyorsunuz. Birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Onlar gel gel yapıyor siz oyuna giriyorsunuz. Yapmayın.

Market ve tedarikçilerin zam yazışmaları ortaya çıktı! “organize olalım”

● X2 market çalışanı: 11,95 yaptığında sorun yok. Biz eşit olmayacağız.

FİYAT YÜKSELTMEYENE UYARI

STRATEGY team grubuna iletilen Yudum Ayçiçek Yağı 4 Lt ürününün etiket fi yatının 35,50 TL olarak yer aldığı (….) market raf görseli iletilerek gruba şu şekilde yazılıyor:

● Abi bu ne şakamısınız. Siz ya niye fi yatı geri çektiniz. Bu ay 1 tane ürün sevk edeceğim, bilgine. Piyasadan haberin yok galiba. Sonra marjım düşük dersin… Sanal markette de kaldırmışın, senin geçmen gerekir. Adamlar geçti dediğim gün.

● (….) Biz de yükselttik senin söylediğin fi yatlara geçmiştik. Onlar geçmeyince biz de geri çektik. Geçirirseniz biz de geçeriz. 38,90’a, 37,90 olmamış.

● (…..): Nasıl geçmedi abi bakmıyor musun o günden beri. 0,40 kuruş düşük geçmişler yalnızca. Sen de o fi yatlara geç. Niye 35,90 yapıyorsun. Bir de sanaldan kaldırıyorsun.

● İşinize geldiği gibi. Siz bilirsiniz problem yok. İstersen 10 liraya satın stoklar bitince marj % 5 düşünce o zaman bildiğini yaparsın eyvallah.

2.7 MİLYAR TL CEZA ALDILAR

REKABET Kurumu, 29 Ekim 2021’de 5 perakende zincirine ve 1 tedarik firmasına ‘fahiş fi yat’ cezası vermişti. Kurum kararına göre BİM’e 958 milyon 129 bin 194,39 lira, CarrefourSA’ya 142 milyon 469 bin 772,07 lira, Migros’a 517 milyon 672 bin 762,75 lira, ŞOK Marketler’e 384 milyon 369 bin 37,15 lira ve Yeni Mağazacılık AŞ’ye (A 101) 646 milyon 582 bin 329,39 lira idari para cezası verildi. 5 markete verilen cezanın toplam 2 milyar 682 milyon 539 bin 593,7 lira olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (3)
soyguna dur diyoruz
19 Ocak 2022, 11:18 tarihinde yazildi

çaldıkları haksız kazandıkları paranın yanında bu ceza nedir bu işin içinde kim varsa yargılansın hapis cezası alsın

  • Cevapla
  • 0
aihm
19 Ocak 2022, 11:17 tarihinde yazildi

lütfen bu şahıslar hakkında yasal işlem başlatılsın resmen soygun düzeni kurmuşlar

  • Cevapla
  • 0
yazıklar olsun yağmacılara
19 Ocak 2022, 11:16 tarihinde yazildi

devletin yada insanların bu tedarikçi şahıs ve yazışmalardaki kişler hakkında suç duyurusu yapıp dolandırıcılıktan gerekirse yağma hırsızlıktan hapis cezası istemesi gerekir sadece para cezası nedir resmen soygun var savcılar göreve bu yazışmalardaki kişler hakkında yağmadan dava açın

  • Cevapla
  • 0