adplus-dvertising

Mariupol’deki Azovstal fabrikasına düzenlenen saldırı havadan görüntülendi

Mariupol Belediyesi, Ukrayna’nın kontrolünde olan Azovstal fabrikasına gerçekleştirilen saldırının havadan çekilen görüntülerini yayınladı.
Takip et
Mariupol’deki Azovstal fabrikasına düzenlenen saldırı havadan görüntülendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rus ordusunun Ukrayna’nın Mariupol şehrine düzenlediği saldırı havadan görüntülendi. Görüntüleri yayınlayan Mariupol Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Rus işgalciler Azovstal fabrikasını bombalamaya devam ediyor. Fabrikanın sığınaklarında kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan binden fazla insan bulunuyor” dendi.
Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk ise yaptığı açıklamada, “Rusya’nın askeri ve politik yönetimine sesleniyorum. Mariupol’den Berdyansk’a sivillerin tahliyesi için insani koridor açılmasını talep ediyoruz. Öte Yandan Azovstal fabrikasında bulunan kadınlar ve çocuklar için de ayrı bir koridor açılmasını istiyoruz. Eğer koridor açılmasına karşı çıkarsanız, gelecekte savaş suçu olarak yargılanmanıza sebep olacaktır” şeklinde konuştu.

Mariupol, Rusya için kilit öneme sahip

Rusya, dün kuşatma altındaki Mariupol’de bulunan Azovstal fabrikasındaki Ukrayna askerlerine “teslim olmaları ya da ölecekleri” çağrısında bulunmuş, Ukraynalı askerler çağrıyı reddetmişti ve direnişe devam etmişti. Mariupol, Rusya için 2014 senesinde ilhak ettiği Kırım’a bir kara koridoru yaratmasına izin verdiği için kilit öneme sahipken, 11 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan dev Azovstal fabrikası Mariupol’un hala Ukrayna kontrolünde olan son büyük bölümü olarak biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.