adplus-dvertising

Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 54. güne girilirken, Kiev yönetimi için stratejik önemdeki Mariupol kentinde tansiyon bir an olsun düşmüyor. Rusya, kentteki Ukrayna askerlerinin teslim olması için dün ortalama 7 saatlik bir müddet tanırken, 400 kişilik bir grubun sürenin dolmasının sonrasında da direnişini sürdürdüğü bildirildi. Ruslar, şehrin düştüğünü, Ukrayna Başbakanı ise “düşmediğini” ve askerlerinin sonuna kadar savaşacağını savundu.
Takip et
Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun bir süredir Rus kuvvetlerinin kuşatması altında olan ve stratejik önemi bulunan Ukrayna‘nın güneydoğusundaki liman şehri Mariupol‘de tansiyon dün iyice yükseldi. Ruslar, şehirde kalan Ukraynalı askerlerin silahlarını bırakıp teslim olmaları için dün ortalama 7 saatlik bir müddet tanırken, 400 kişilik bir grubun sürenin dolmasının sonrasında da direnişine devam ettiği ve çatışmaların sürdüğü haberleri geldi. Rusya şehrin düştüğünü savundu, Ukrayna Başbakanı ise tam tersine şehrin düşmediğini ve askerlerin sonuna kadar savaşmaya devam edeceğini belirtti.

ŞEHİR DÜN GERGİN BİR GÜN GEÇİRDİ

Rusya’nın, kendi kontrolündeki Kırım ile doğudaki Donbas bölgesi arasında karadan bağlantı sağlayabileceği bir konumda olduğu için ele geçirmeye çalıştığı ve uzun zamandır kuşatma altında tuttuğu Mariupol, dün oldukça hareketli ve gergin bir gün geçirdi.

Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…

“SİLAHLARINI BIRAKIP TESLİM OLANLARIN YAŞAMLARI BAĞIŞLANACAK”

Nitekim Rusya, şehrin kontrolünü tamamen ele geçirmek maksadıyla burayı savunan Ukrayna güçlerine, silahlarını bırakıp teslim olmaları sabah erken saatlerden öğlene kadar süre tanıdı. Yapılan açıklamada silahlarını bırakarak teslim olacak Ukrayna askerlerinin hayatlarının bağışlanacağı fakat aksi taktirde bu askerlerin tamamen etkisiz hale getirileceği bildirildi.

RUSYA “KENT DÜŞTÜ” DİYOR, UKRAYNA REDDEDİYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, bir demir-çelik fabrikası civarındaki Ukraynalı savaşçılar dışında Mariupol‘ün kontrolünün tamamen ele geçirildiğini belirtti. Fakat Amerikan ABC News kanalının yayınına katılan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, Rusya Savunma Bakanlığı’nın ” Mariupol‘u ele geçirdik” iddiasını yalanladı, şehrin düşmediğini savundu. Şmihal, çatışmaların devam ettiğini, bölgedeki Ukrayna askerlerinin teslim olmayacaklarını ve sonuna kadar savaşacaklarını ifade etti.

Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…

“GÖRÜŞME BİTER”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise, Cumartesi akşamı yaptığı konuşmada, Ukrayna güçlerinin Mariupol‘ün yalnızca küçük bir bölümünü kontrol ettiğini kabul ederken, hükümetinin, bu kuvvetlerle günlük temas halinde olduğunu söylemişti. Zelenski, Mariupol‘deki savaşçıların öldürülmesi halinde barış görüşmelerinin sona ereceğini de sözlerine eklemişti. Rusya’nın burada mühim ölçüde direniş gösteren Azov Taburu askerlerini canlı ele geçirerek televizyonda “itirafa” zorlayacağı ve işgali meşrulaştıracağı ileri sürülüyordu.

Rus devlet haber ajansı Tass’a göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, tesiste ortalama 2 bin 500 Ukraynalı askerin bulunduğunu ve çıkışlarının Rus birliklerince engellendiğini belirtti. Fakat bu haberler doğrulanmış değil. Bununla beraber yabancı ajanslardan gelen görüntüler, Mariupol sokaklarında sivillere ait cesetlerin bulunduğunu gösteriyor. Rusya ordusuna bağlı kuvvetlerinin şehre girişleri sürerken, sokaklarda da Rus askerlerinin devriye dolaştığı görülüyor.

Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…

“TÜRK CAMİSİNDE BULUNANLAR KURTARILDI”

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus özel güçlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi üstüne Türk camisindeki esirleri kurtardığını ifade etti. Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı “Rus özel güçleri, Erdoğan’ın talebi üstüne Türk camisindeki esirleri kurtardı” açıklamasını yaptı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Mariupol’ün kurtarılmasına yönelik taarruz faaliyetleri sırasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi doğrultusunda, 16 Nisan’da Primorskiy bölgesinde Türk camisinde tutulan esirlerin kurtarılmasına yönelik özel bir operasyon gerçekleştirildiğini bildirdi. Camiye sığınanlar arasında başka uluslardan insanlar da vardı.

Mariupol’da 400 asker Rusya’ya teslim olmayı reddetti! Souna kadar savaşacaklar…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.