Marin: DEAŞ’lı Çocukları Ülkelerine Getireceğim

Finlandiya'nın yeni başbakanı Sanna Marin'in ilk icraatı tepki topladı. Marin, Fin vatandaşı DEAŞ'lı çocukları ülkelerine getireceği açıklamasını yaptı.

Finlandiya’da yeni seçilen ‘Dünyanın En Genç Başbakanı’ unvanına sahip 34 yaşındaki Sanna Marin’in ilk icraatı, ülke içinde tepkilere neden oldu. Suriye’nin kuzeyinde bulunan YPG denetimindeki El Hol kampında bulunan Avrupalı çocukların ve ailelerinin ülkelerine dönüşü konusunda tartışmalar devam ederken, Finlandiya Başbakanı konuya ilişkin açıklamalarıyla başta muhalefet olmak üzere birçok kesim tarafından eleştirilere maruz kaldı.

ÇOCUKLAR GELSİN ANNELERİ KALSIN

Yeni kurulan koalisyonda bu konuyla alakalı tüm davaların ayrı ayrı ele alınması gerektiğini belirten Marin, yetkililerin amacının çocukların çıkarlarını her koşulda korumak olduğunu savundu. Bu ifadeyle çocukların annelerinin ülkeye dönüşünün de ihtimal dahilinde olduğunu vurgulayan Marin, kendi isteğiyle bölgeye giden yetişkinlere yardım etme konusunda herhangi bir zorunluluk olmadığının da altını çizdi. Finlandiya basınının aktardığı bilgiye göre, kampta Fin vatandaşı 11 kadın ve 30 çocuk bulunuyor. Marin liderliğinde kurulan koalisyonda yer alan Merkez Parti ise DEAŞ’lı çocukların gelmesini desteklerken DEAŞ’lıların eşlerinin gelmesine karşı çıkıyor. Merkez Parti, DEAŞ’lıların ailelerini geri getirmenin ülkenin güvenliğini tehlikeye atacağını söyleyen aşırı sağcı Gerçek Finler partisinin oylarının yükselmesinden endişe ediyor. Finlandiya hükümetinin bugün bu konuda parlamentoya bilgi vermesi bekleniyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı