Mardin’deki 11 Bin Yıllık Tapınak Göbeklitepe ile Benzer!

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen bir tapınak bulundu. Tapınak Göbeklitepe ile benzer...

Geçmişten günümüze Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı’nın da aralarında bulunduğu 25 medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in Dargeçit içesinde, 4 steli bulunan neolitik döneme ait bir tapınak bulundu. Kırsal Ilısu Mahallesi’nde “Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışması sürdürülüyor.

Mardin’deki 11 Bin Yıllık Tapınak Göbeklitepe ile Benzer!

NEOLİTİK DÖNEME AİT TAPINAĞIN TEMELİ MOLOZ TAŞLARLA ÖRÜLÜ

Boncuklu Tarla Kazılarının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlığındaki kazı çalışmalarının titizlikle devam ettirildiğini belirtti. Neolitik döneme ait, temeli moloz taşlarla örülü duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan yapının açığa çıkarıldığı alanda Göbeklitepe ile aynı döneme ait bir de tapınak ortaya çıkarıldığını dile getiren Kodaş, “Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11 bin 300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3’ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş” ifadelerini kullandı.

Mardin’deki 11 Bin Yıllık Tapınak Göbeklitepe ile Benzer!

GÖBEKLİTEPE’DEKİ TAPINAĞIN BENZERİ

Kodaş, taş duvara sahip tapınağın küçük taşlar ve çamur harçla örüldüğünü belirterek tarihi tapınağın tabanına henüz ulaşmadıklarını, bir aylık zaman diliminde ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. 4 stel üzerinde herhangi bir figüratife rastlanmadığına işaret eden Kodaş, “Neolitik döneme ait 80 metrekare büyüklüğündeki tapınak Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıyor” diye konuştu. Dargeçit ilçesinde yaşayan Enez Özmen, tapınak bulunmasından mutluluk duyduklarını belirtti. “Tapınak bulunduğunu duyunca heyecanlandık. Buranın da Göbeklitepe gibi ilgi görmesini bekliyoruz.” diyen Özmen, tapınak sayesinde ilçeye çok sayıda turist gelmesini beklediklerini de anlattı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı