Mardin’de 11 Bin Yıllık Tarihi Tapınak Keşfedildi!

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen bir tapınak bulundu.
Mardin’de 11 Bin Yıllık Tarihi Tapınak Keşfedildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in Dargeçit ilçesinde, neolitik döneme ait olduğu düşünülen bir tapınak keşfedildi.

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor. Boncuklu Tarla Kazılarının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlığındaki kazı çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

Mardin’de 11 Bin Yıllık Tarihi Tapınak Keşfedildi!

GÜNÜMÜZE HİÇ BOZULMADAN GELMİŞ

Neolitik döneme ait, temeli moloz taşlarla örülmüş duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları bulunan yapının keşfedildiği alanda Göbeklitepe ile aynı döneme ait bir de tapınak gün yüzüne çıkarıldı. Konuyla ilgili konuşan Kodaş, “Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11 bin 300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3’ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş.” İfadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.