Mardin Milletvekili Tuma Çelik, cinsel saldırı suçundan hakim karşısında!

31 Mart yerel seçimleri çalışması esnasında D.K. isimli kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in yargılanmasına başlandı. 12 seneden az olmamak üzere hapis cezası talep edilen Çelik, suçlamayı kabul etmedi.
Takip et
Mardin Milletvekili Tuma Çelik, cinsel saldırı suçundan hakim karşısında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

HDP’li Tuma Çelik’in, 31 Mart 2019 yerel seçim çalışmaları esnasında Mardin’in Midyat ilçesinde Süryani derneğinde tanıştığı D.K. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu öne sürüldü. Olayın ortaya çıkması sonrasında HDP’den ihraç edilen Çelik ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, fezleke düzenledi. TBMM’de dokunulmazlığı kaldırılan Çelik’in dosyası, tekrar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Parlamenter Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak, Çelik ile ilgili ‘özellikli cinsel saldırı’ suçundan 12 seneden az olmamak üzere hapis istemiyle dava açıldı.

DURUŞMA KAPALI GÖRÜLDÜ

Davanın ilk duruşması, Ankara 8’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanık Tuma Çelik ile mağdur D.K. ve taraf avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı, duruşmanın kapalı görülmesini talep etti. Mahkeme bu talebi kabul edilerek, salona taraflar ve avukatları dışında, gazeteciler ve izleyicilerin alınmayacağını bildirdi. Duruşmada D.K.’nın şikayetini tekrarladığı ve olayı tekrar anlattığı, Tuma Çelik’in ise suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Beyanların sonrasında mağdur avukatları Çelik’in tutuklanmasını talep etti. Mahkeme bu talebi kabul etmeyerek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 12 Mart’a erteledi.

Mardin Milletvekili Tuma Çelik, cinsel saldırı suçundan hakim karşısında!

KADEM’DEN AÇIKLAMA

Davaya katılma istekleri kabul edilen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) mensupları, duruşmanın sonrasında Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. KADEM Yönetim Kurulu Mensubu avukat Derya Yanık, Mardin’in Midyat ilçesinde bir dernekte çalışan D.K’nın, 31 Mart 2019 yerel seçim çalışmaları esnasında, HDP Milletvekili Tuma Çelik’in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiğini söyleyerek, bu iddianın sonrasında HDP’den istifa eden Çelik’in milletvekili dokunulmazlığının kaldırıldığını ve Çelik ile ilgili ‘özellikli cinsel saldırı’ suçundan iddianame düzenlendiğini hatırlattı. Davanın ilk duruşmasında taraflar ile tanıklardan bir kısmının beyanlarının alındığını anlatan Yanık, duruşmanın 12 Mart’a ertelendiğini kaydetti. Yanık, “Bizler kadına yönelik bütün olaylarda ve kamuoyuna yansımış bu davada her zaman olduğu gibi suça odaklanarak adaletin tesis edilmesi gerektiğine inanıyor ve üstüne atılı suçtan yargılanması başlanan Tuma Çelik ile ilgili adaletin hak ettiği cezayı vermesi için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.