Maraş açılımından rahatsız olan Rum yönetimi AB pasaportlu tehdit hamlesini yaptı!

Rum yönetimi, Türkiye ve KKTC’nin ilan ettiği ikinci Maraş açılımına Kıbrıs Türklerine verilen AB pasaportlarının iptali ile misillemeyi planlıyor.
Takip et
Maraş açılımından rahatsız olan Rum yönetimi AB pasaportlu tehdit hamlesini yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ilan ettiği ikinci Maraş açılımına, Kıbrıs Türklerine verilen Avrupa Birliği (AB) pasaportlarının iptali ile misillemeye hazırlanıyor.

Anastasiadis, “KKTC’yi tanıyan ve görev alanlardan oluşan kapsamlı iptal listemiz hazır, itiraz eden mahkemeye gider” tehdidi savurdu. Rum lider, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra 46 sene kapalı tutulan Maraş kentiyle alakalı KKTC’nin mülk sahibi Rum göçmenlerin mahkeme yoluyla geri dönüşüne imkan sağlayacak açılımlarını önlemeye çalışıyor.

Erdoğan’ın sözleri Atina ve Rum Kesimi’nde deprem etkisi oluşturdu: Korktuğumuz başımıza geldi
Anastasiadis, Fileleftheros gazetesine verdiği röportajda, Kıbrıs Türklerinin pasaportlarını iptal etme hazırlığını açıkladı.

SİYASİLER VE MEMURLAR

Rum lider, “Bizim anayasamız, anayasal düzene bağlılığı ve ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü öngörüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan ve kendi ayrı devleti olduğunu (KKTC) savunan ayrılıkçı biri pasaport sahibi olamaz. Yalnızca Ersin Tatar değil, kapsamlı bir liste hazırladık. Liste tüm Kıbrıslı Türkleri içermiyor, işgal rejiminin (KKTC) mevcut şahsiyetleri ve yetkililerinden oluşan bir liste” şeklinde konuştu. KKTC’nin Maraş açılımının bugüne kadar müzakere ettikleri harita ve toprak paylaşımı başlığını da değiştireceğini söyleyen Anastasiadis, BM çerçevesindeki müzakerelere başlamak için Türk tarafının masaya koyduğu “eşit egemenlik” talebini de kabul etmeyeceğini belirtti. (Ömer BİLGE / Hürriyet )

110 BİN TÜRK’ÜN PASAPORTU VAR

2004’teki Annan planına “Hayır” demelerine karşın AB’ye tek taraflı kabul edilen Rum yönetimi, aradan geçen sürede müracaatta bulunan 110 bin Kıbrıs Türk’üne, 1960’ta kurucu ortağı oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasındaki hakları çerçevesinde kimlik ve pasaport verdi. Rum lider, her sıkıştığında AB pasaportlarını tehdit ve şantaj aracı olarak kullanıyor. KKTC, 46 sene kapalı kalan turistik Maraş şehrinin bir bölümünü Ekim ayında sivil ziyarete açtı. 20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47’nci yıldönümü törenlerinde Maraş’ın yüzde 3.5’ini, AİHM’in de tanıdığı Lefkoşa’daki Taşınmaz Mal Komisyonu üstünden Rum göçmenlerin dönüşüne imkan sağlayacak pilot bölge ilan ederek, askerden sivile devretti.

TATAR: BUYURSUN İPTAL ETSİN

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, cevap olarak, “Buyursun iptal etsin, Maraş açılımından ve KKTC’den kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu. AB’nin Rumları haksız bir yere tam mensup yaptığını vurgulayan Tatar, nisan sonunda BM’nin gayri resmi Kıbrıs konferansında masaya iki ayrı egemenlikli iki devletli çözüm önerisi koyduklarını hatırlattı, “KKTC’den ve Maraş açılımından geri adım atmamız mümkün değil” şeklinde konuştu. Tatar bir müddet önce KKTC’de Rumlarla federasyon isteyen sol muhalefetin de gündeme getirdiği “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportuyla alakalı, “Geçmişte aldığım ve hiç kullanmadığım bir pasaport, mümkünse, iade ve iptal etmeye hazırım. Bana ay yıldızlı Türkiye ve KKTC pasaportları yeter” karşılığını vermişti.

ANASTASIADIS ATİNA YOLCUSU

Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, yarın Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Türk tarafının Maraş’ın yüzde 3.5’inde askeri bölge statüsünün kaldırılması hakkında kararı üstüne, atacakları yeni adımları konuşacaklar. Atina’da, Yunan-Rum ikilisinin telekonferansla bile olsa, AB Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplanmasını isteyeceği belirtiliyor. Öte Yandan, Maraş konusunda AB’den Türkiye’yi sert bir biçimde kınayan ortak bir açıklama yapması için de kulis gayretleri sürüyor. Yunan-Rum ikilisinin korkusu, Maraş’ta mülk sahibi Rumların toplu biçimde KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmaları. (Yorgo KIRBAKİ / Hürriyet)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.