Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto paraların son derece önem kazanmasıyla birlikte bazı coinler merak ediliyor. MANTRA DAO, çok varlıklı bir stake platformu, para piyasaları ödünç verme protokolü, oyunlaştırılmış piyango havuzu ve stablecoin basım protokolü içeren bir DeFi ürünleri paketi oluşturdu. Binance, 8 Mart TSİ 12:00 itibarıyla Mantra DAO’yu (OM) listeliedi. 24 saat içerisinde yüzde 34 artış gören Mantra DAO nedir?
Takip et
Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mantra DAO (OM) fiyatı aylık grafikte yüzde 96 oranında, haftalık grafikte yüzde 42 oranında değer kazandı. OM token, Ağustos 2020’de gördüğü 0,62 dolardaki ATH seviyesine henüz ulaşamadı.

94 milyon dolarlık piyasa değeri bulunan OM, 24 saatlik zaman diliminde 23 milyon dolarlık işlem hacmi gördü.

Paket şu anda yerel olarak Ethereum üzerine inşa edilmiştir, ancak Binance Akıllı Zincir, Poligon ve Polkadot’a odaklanan çapraz zincir ürünleri de gelecekte inşa edilecek. MANTRA DAO, stake etme, borç verme ve yönetişime odaklanan, topluluk tarafından yönetilen bir DeFi platformudur.

Aynı zamanda birlikte çalışabilir teknolojiler üzerine inşa edilmiş ve kullanıcıları tarafından toplu olarak kontrol edilen tamamen entegre bir merkezi olmayan finansal hizmetler ekosistemidir. Yönetişim mekanizması, sahiplerinin sistemin parametrelerini etkileyen kararlara katılmasına izin veren OM adı verilen bir dijital jetona dayanmaktadır. OM token, platforma yapılan katkılar için bir ödül olarak dağıtılır ve çeşitli ekonomik teşviklere erişim sağlar.

MANTRA DAO, OM belirtecine ek olarak, katılımcıların sistem içindeki davranışını değerlendiren ve OM sahiplerinin performans ölçümlerini takip eden bir itibar mekanizması olan Karma Protokolünü destekler.

Proje, özel ve halka açık bir satıştan 5,9 milyon dolar topladı. Toplam token arzının % 9‘u özel bir satışta 0,03 USD / OM’den satıldı. Toplam token arzının % 8,5‘i 0,05 USD / OM $ ‘dan halka açık bir satışta satıldı.

OM, MANTRA DAO ekosisteminin yerel fayda belirtecidir ve aşağıdaki işlevler için kullanılır:

Staking, DOT ve KSM Staker’ları, varlıklarını MANTRA DAO’nun onaylayıcı düğümlerine devredebilir ve OM tokenlerini toplamak için Mantra Dao platformundaki Ethereum adreslerini bağlayabilir.

Borç verme, MANTRA DAO’nun aşırı teminatlı para piyasaları borç verme platformu olan ZENTEREST aracılığıyla, kullanıcılar platforma varlık tedarik edebilir ve sağlanan teminat karşılığında jeton ödünç alabilir.

Piyango, Kullanıcılar haftanın PoS onaylayıcı ödüllerinin% 25‘ini kazanma şansı için Mantra havuzuna rişmek için OM jetonlarını harcayarak Mantra havuzunda  şanslarını deneyebilirler.

Mantra DAO ve OM token nedir?

Mantra DAO; merkeziyetsiz, yönetişim odaklı, topluluk tarafından yönetilen bir DeFi platformudur. Mantra DAO, Polkadot ile uyumlu çalışabilen Rio Chain üstünde kurulmuştur. Rio Chain, Mantra DAO’ya; ölçeklenebilirlik, saniyede 2 blok onaylama hızı, 3.000 TPS’ye kadar işlem hacmi için hibrit model sunar. Aynı zamanda, bu altyapıyla birlikte bankalar, merkeziyetsiz uygulamalar, vb. birçok kurum ve uygulamanın ağ ile entegrasyonu verimli hale gelir.

Mantra DAO platformunda staking ve lending sistemleri uygulanır. Kullanıcılar, staking yaparak OM token kazanabilirken aynı zamanda ağın ortaklığı bulunan diğer ağlardan airdrop kazanma şansı da yakalar. Lending sistemi sayesinde kullanıcılar cross-chain borçlanma yoluyla getiri sağlayabilirler. Platform ekosistem ortakları arasında; Substrate, Dominus, Band Protocol, TomoChain, Terra, Kava, Web3Api gibi şirketler bulunur.

OM token, Mantra DAO’nun yerel tokenıdır. OM ile kullanıcılar Mantra DAO ekosisteminde tam anlamıyla söz sahibi olurlar. OM tokenın staking ödülü, lending getirisi gibi finansal kullanımı mevcuttur. Ayrıca, Karma adı verilen ve kullanıcıların ağ ekosistemine sunduğu pozitif katkıları ödüllendiren bir düzen vardır. Bu ödüller OM token ile verilir.

Mantra Pool adı verilen bir oyun sisteminde ise kullanıcılar birikimlerini oyunda harcayarak getiri elde etmek için şanslarını deneyebilirler. OM tokenın arzı 888 milyon olarak belirlenmiştir ve dolaşımdaki arzı 274 milyondur.

Mantra DAO nasıl nereden alınır?

Ağın yerel tokenı olarak OM kripto para birimi kullanılıyor. OM token, bugün listeleme duyurusu yapan Binance dışında OKEx, UniSwap, BitMax, BitMart, HotBit, Flybit, Gate.io, 1inch, Poloniex, Hoo, Bilaxy gibi kripto para borsalarında alınıp satılabiliyor.

Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mantra DAO ne kadar?

Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yönetim, Lending ve Staking

OM tokenlerini elinde barındıran tüm MantraDAO üyeleri oylama ve yönetim hakkına sahip olacaklar. Böylece merkeziyetsiz bir şekilde ekosistem üzerinde tam kontrole sahip olunacak. Faiz oranları hakkında belirlemeler, enflasyon seviyelerindeki izlenimler ve değişimler, hibe yönetimi ve benzeri ekonomik durumlar konusunda tüm token sahipleri oylama ve görüş belirtme hakkında erişebilecekler.

Lending sistemleri ile elinizde bulunan kripto paralara sisteme teminat olarak yatırarak stablecoin kredilerine anında erişim sağlanabilecek ve bu işlem üzerinden de gelir elde edilebilecek. Bunun yanında Polkadot varlıklarınızı MantraDAO sistemlerinde stake ederek OM Token ödüllerinizi anında alabilme fırsatınız olacak.

Ayrıca havuz sistemi sayesinde OM Coin barındıranlar ve MantraDAO sistemine dâhil olan kullanıcılar belirsiz seviyede tasarruf ve gelir elde edebilecekler. Airdrop ve havuz sistemi piyasaya tanıtım yapmak ve yeni kitle edinmek için her kripto para üreticisi gibi MantraDAO tarafından da uygulanacak.

Polkadot

Polkadot, MantraDAO için oldukça önem teşkil bir ekosistem olma özelliğini taşıyor. Bunun sebebi kurulacak olan MantraDAO sistemlerinin bu bünyede yer alacağı ve entegre edilecek olması. Polkadot ekosisteminde ise bugüne kadar adını duyduğumuz birçok proje yer alıyor. Bunlardan bazıları;

Ontology
AToken
Avado
Substrate
Rio Chain

Bunun dışında MantraDAO da dâhil olmak üzere Polka Project bünyesinde 150’den fazla proje bulunuyor. Plutus, LD Capital gibi büyük firmalar tarafından da MantraDAO destekleniyor. Polkadot’un başarılı projelerle kendini tanıtmış olması ve MantraDAO için iyi bir proje yönetimi sunması OM Coin’in başarı şansını arttırıyor.

Polkadot nedir?

Polkadot, çeşitli blok zincirlerinin güven gerektirmeden değer de dahil olmak üzere mesajları aktarmasına olanak tanıyan bir platformdur; güvenliklerini bir araya getirirken benzersiz özelliklerini paylaşıyorlar. Kısaca, Polkadot ölçeklenebilir, heterojen, çok zincirli bir teknolojidir.

Polkadot heterojendir çünkü tamamen esnektir ve ağdaki zincirlerin doğası veya yapısı hakkında hiçbir varsayımda bulunmaz. Blok zinciri olmayan sistemler veya veri yapıları bile bir dizi kriteri yerine getirirlerse parachain haline gelebilir.

Polkadot, önemli eklemeler dışında bir dizi bağımsız zincire (ör. Ethereum, Ethereum Classic, Namecoin ve Bitcoin içeren bir set) eşdeğer olarak kabul edilebilir: havuzlanmış güvenlik ve güven içermeyen zincirler arası işlem yapılabilirlik.

Polkadot, çeşitli derecelerde genellik içeren tek bir zincir sağlayan önceki blok zinciri uygulamalarının aksine, çok sayıda doğrulanabilir veri yapısının barındırılabileceği bir Aktarma Zinciri sağlar. Bu veri yapılarına “paralelleştirilmiş” zincirler veya parachainler diyoruz. Polkadot, blok zinciri geliştiricilerinin resmi doğrulama veya anonimlik gibi benzersiz özelliklere sahip bir durum makinesi oluşturmaya odaklanmasına olanak tanıyan bir ağ oluşturma ve fikir birliği katmanı sağlar.

Polkadot, potansiyel olarak farklı özelliklere sahip birçok paraşenden oluşur. İşlemler zincirler arasında yayılabilir ve aynı süre içinde çok daha fazla işlemin gerçekleştirilmesine izin verir. Polkadot, ağdaki tüm blok zincirlerinin güvenliğinin sağlam olmasını ve aralarındaki tüm işlemlerin aslına uygun olarak yürütülmesini sağlar. Tüm parachain’ler güvenliği ve durumu paylaşır, yani bir zincirde bir mesaj geri alınırsa, tüm zincirler geri alınır. Kendi doğrulayıcılarına sahip bağımsız zincirlerin köprüler aracılığıyla Polkadot’a bağlanması da mümkündür, böylece Polkadot’un paylaşılan durum ve güvenlik sistemi ön plana çıkmaktadır. Bu zincirler, platformda barındırılmadan Polkadot’un birlikte çalışabilirliğinden yararlanabilir, bunlara örnek olarak Bitcoin ve Ethereum verilebilir.

Web3 temeli nedir?

Web3 Vakfı, Madde 80 ve devamı uyarınca kurulmuş bir İsviçre Vakfı’dır. İsviçre Medeni Kanunu. Web3 Vakfı, Dr. Gavin Wood tarafından kurulmuştur ve odak noktası olarak “Web3” ün geliştirilmesi, uygulanması ve sürdürülmesidir. Web3 Foundation, kriptografik olarak etkinleştirilmiş merkezi olmayan yazılım protokolleri alanında yenilikçi teknolojilerin ve uygulamaların geliştirilmesini teşvik eder.

Web3 Foundation’ın amacı, Web3 teknoloji yığınının tüm düzeylerinde en son teknolojileri ve uygulamaları beslemek ve idare etmektir. Web3’ün ana odak noktası, Web3 teknolojilerinin araştırılması, geliştirilmesi, dağıtımı, finansmanı ve bakımı, ayrıca savunuculuk ve eğitim, geliştiricinin benimsemesi, ara yazılım desteği ve temel katman / gösteri uygulamalarıdır.

Web3 Vakfı Konseyi, Web3 Vakfı’nın yönetiminden sorumlu Web3’ün yönetim organıdır. Web3 Vakfı Konseyi’nin mevcut üyeleri Dr. Gavin Wood (Başkan ve Kurucu), Dr. Aeron Buchanan (Başkan Yardımcısı) ve Reto Trinkler’dır.

İsviçre vakıfları, bir federal veya kanton otoritesinin zorunlu denetimine tabidir. Web3 Vakfı’nın Eidgenössische Stiftungsaufsicht (Federal Vakıf Denetleme Kurumu) tarafından onay başvurusu Temmuz 2018’de onaylandı.

Rio Chain Teknolojisi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi MantraDAO, yeni bir teknoloji olan Rio Chain Blockchain teknolojilerini kullanıyor. Rio Chain teknolojisi, geleneksel Blockchain teknolojisine göre birçok avantaj ve yeniliklerle birlikte geliyor.

Ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve hız üzerine yoğunlaşan Rio Chain teknolojileri saniyeler içinde yüksek işlem hacimlerini ve hızlı blok işlemleri mümkün kılıyor.
Rio Chain altyapısı diğer tüm Blockchain sistemleri ile entegre çalışabilmeyi sağlıyor. Sadece Blockchain sistemleri değil, bankalar, aplikasyonlar gibi tüm sistemlerle eşleşebiliyor.

Özelleştirilebilir algoritmaları mümkün kılmasının yanı sıra hafif istemci gereksinimleri ve sanal cihazlarla eşleşmeyi de sağlıyor.

Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

OM Token Arz ve Dağıtımı

Toplam olarak 888 milyon adet OM Coin arz edilecek. Parça parça dağıtılacak olan OM Coin, Token oluşturma etkinliğinde ilk olarak 101 milyon adet OM Coin piyasaya arz edecek. Arz aşağıdaki şekilde bölüştürülecek.

Staking Ödülleri – 266 Milyon OM Coin
Referans Gelirleri – 111 Milyon OM Coin
Takım ve Danışma – 155 Milyon OM Coin
Yarım Amaçlı Arz – 111 Milyon OM Coin
Rezerv Edilen – 88 Milyon OM Coin
Özel Satış – 79 Milyon OM Coin
Halka Açık Satış – 75 Milyon OM Coin
Gelirlerin %15’i borsalarda listelenmesi için, %25’i pazarlama için, %25’i Operasyonel işlemler için, %20’si teknolojiler için ve %15’i varlık ticaretleri için kullanılacak.

Binance duyurusu ile bu altcoin uçuşa geçti

İşlem hacmi bakımından kripto para dünyasının en büyük borsası Binance, son açıklamasında Mantra DAO (OM) listeleyeceğini duyurdu. Bu haberin ardından OM fiyatı yüzde 34 oranında artış göstermesiyle dikkat çekti…

Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği, sıçrama yapan kripto para birimleri arasında yer alan Mantra DAO (OM), yatırımcısını sevindirmeye devam ediyor. Binance kripto para borsasından gelen 8 Mart tarihli kripto para listeleme duyurusunun ardından Mantra DAO (OM) fiyatı adeta uçuşa geçti.

Mantra DAO (OM) fiyatı son 24 saat içinde yüzde 34, son bir haftada ise yüzde 42 oranında değer kazandı. Analistler, OM fiyatının aylık grafikte yatırımcısına yüzde 96 oranında kazandırdığını açıkladı. Tüm bu yükselen grafiğe rağmen Mantra DAO (OM) fiyatının 2020 yılı Ağustos ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzakta kaldığı dikkatlerden kaçmadı.

Kripto para dünyasında 94 milyon dolarlık piyasa değeri ile işlem görmeye devam eden Mantra DAO (OM), altcoin yatırımcılarının da önde gelen seçeneklerinden biri oldu. Binance listeleme duyurusunun ardından daha geniş yatırımcı kitlesine ulaşan OM, son 24 saat içinde 23 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetti.

Merkeziyetsiz olması ve topluluk tarafından yönetilen bir DeFi projesi olma özelliği sayesinde Mantra DAO, büyük ilgi görmeye devam ediyor. Mantra DAO’nun ağ yapısı, Polkadot ile uyumlu çalışabildiği için, saniyede 2 lobk oylama hızı ve yüksek işlemler için hibrit model sağlıyor.

Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mantra DAO (OM) İnceleme

Blok zincir dünyasında stake etme ve lending sistemleri uygulayan Mantra DAO kullanıcıları, staking yaparak platformun yerel tokenı OM kazanabiliyor. Kullanıcılar bunun yanı sıra ağın ortak olduğu diğer ağlardan da airdrop kazanma şansı sayesinde kazanç elde edebiliyor. Mantra DAO ekosisteminin ortak olduğu firmalar arasında Substrate, Dominus, Band Protocol, TomoChain, Terra, Kava, Web3Api gibi şirketler yer alıyor.

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün yaptığı açıklamada DeFi protokolü Mantra DAO’yu (OM) listelediğini açıkladı. Söz konusu DeFi protokolü mortgage, kredi ödemesi ve ağlar arası alım satım hizmeti vermekte. Ethereum ağı tabanlı olan ancak Binance Smart Chain üzerinde de kullanılan OM’un listelenmesi ise ciddi anlamda tepki çekti.

Mantra DAO Coin Nedir? OM Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mantra Dao Listelemesi, Şüphe Yarattı

Wu Blockchain tarafından paylaşılan gönderide, Çin içerisindeki kripto para topluluğunun bu projeyi dolandırıcılık olarak gördüğü ifade edildi. Projenin daha önceki kurucularının kumarhane açtığı ve ekibin büyük bir kısmının da dolandırıcılıkla sonuçlanan ICO projeleri ile ilişkili olduğu belirtiliyor.

Mantra Dao bu sebeple Çin topluluğunda pek iyi bir üne sahip değil ve Binance’in listelemesi de tepkilerin artmasına yol açtı.

Aslında bu tepkilerin kısa süre önce insanları dolandıran Binance Smart Chain tabanlı Meerkat Finance projesinden sonra da arttığı görülüyor. Meerkat Finance’in yatırımcıların 32 milyon dolarını rug pull yaparak ele geçirdiği vurgulanmakta.

Binance ise listeleme araştırma komitesinin 5 üyeden oluştuğunu ve her bir noktanın değerlendirilip listelemenin daha sonra yapıldığını vurgulamakta. OM’un listelenmesi ise Çin içerisindeki kripto para sektörü için bile sürpriz oldu.

Mantra Dao, son günlerde adından sıklıkla söz etse de Çin dışındaki piyasalarda bunun kirli geçmişi daha önce pek fazla bilinmiyordu. Bu listeleme ise OM için iyiden çok kötü etki bırakmış olabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.